İlkögretim 7. sınıf sosyal bilgiler derslerindeki harita, grafik ve şekillerin kavranma düzeyi (Aksaray ili örneği)
The perception level of maps, graphics and shapes in the social studies lessons of primary education 7th class. (the example of the city of Aksaray)
  1. Tez No: 189685
  2. Yazar: LEVENT YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İlköğretim okullarında okutulan Sosyal Bilgiler ders kitaplarındaki harita, grafik ve şekiller ile yardımcı materyal olarak kullanılan harita, grafik ve şekillerin öğrenciler tarafından ne düzeyde kavranıldığı, ilgili konuların öğretimi açısından önemlidir. Araştırmamızın temel amacı, İlköğretim 7. sınıf Sosyal Bilgiler derslerindeki harita, grafik ve şekillerin kavranma düzeyi'ni belirlemek ve bu doğrultuda tespit edilebilen sorunlar için çözüm önerileri ortaya koyabilmektir. Araştırmamız için, iki bölümden oluşan bir anket oluşturulmuştur. Anketimizin birinci bölümünde ankete katılanların kişisel bilgilerini içeren 2 soru yer almaktadır. Bu soruların amacı mezun olunan bölümlerin ve öğretmenlik süresinin anket sorularında etkisini belirlemeye yöneliktir. Anketin ikinci bölümünde ise ilköğretim 7. sınıf Sosyal Bilgiler derslerindeki harita, grafik ve şekillerin kavranma düzeyi'ni ölçmeye yarayan 32 adet likert tipi soru yer almaktadır. Anketin son halini almasından sonra, Aksaray ili sınırları içerisinde yer alan ilköğretim okullarında, iki bölümden oluşan anket sistemli bir şekilde uygulanmıştır. Anket sonuçları uzman kişiler desteği doğrultusunda Statistical Package for the Social Sciences 13.0 (Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı)kullanılarak değerlendirilmiştir. Ankete katılanların çoğunluğunu % 70 i eğitim fakültesi mezunları oluşturmaktadır. Yine ankete katılan öğretmenlerin çoğunluğunu genç öğretmenler (% 48,1'i 1?5 yıl arası, % 40,4'ü 6?10 yıl arası öğretmenliğini yapanlar) oluşturmaktadır. Anket sonuçlarına göre: This document is created with trial version of Document2PDF Pilot 2.1. - Sosyal Bilgiler ders saatlerinin az olması, - Sosyal Bilgiler ders kitaplarının harita, grafik ve şekiller yönünden yetersizliği, - Sosyal Bilgiler ders kitaplarındaki harita, grafik ve şekillerin anlaşılmasının zor olması, - Sosyal Bilgiler ders kitaplarındaki harita, grafik ve şekillerin ilgi çekici olmaması, - İlköğretim okullarında konu haritalarının eksikliği gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, ilköğretim okullarında okuyan öğrencilerin Sosyal Bilgiler derslerinde harita, grafik ve şekilleri yeterli düzeyde kavramalarını engelleyici faktörler belirlenmiş olup bunların çözümü için çeşitli öneriler çalışmamız içerisinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rate of the comprehension of maps, graphics and sahapes (diagram, figures) in the Social Studies course books whish are used in the elemantary education schools and the maps, graphics and shapes used as supplementary materials are importent with recpect to the teaching af related subject. The basıc aim of our research is to deterine the rate of the comprehension of maps, graphics and shapes in the elementary education 7th class Social Studies Courses and to bring up solutions for the determined problems. For our research, a two-part survey is formed. İn the first part of the survey, two questions are qvailable which include the personel information of the participants of the survey. The aim of these questions is to determine the influence of graduation depertmants and the period as a teacher on the questions of the survey. İn the second part of the survey, 32 likert type qestions are available which are useful for determining the rate of comprehension of maps, graphics and shapes in the elemantary education 7th class Social Studies Courses After forming the last state of the survey, the two part survey is applied systematically at the elemantary (education) schools located in Aksaray. The result of the survey is evaluated by using the Statistical Package fort he Social Studies 13.0 with the support of experts. Most of the participant who participate the survey are the graduaters of education faculty (70 %). İn addition, most of the teachers who participate the survey are young teachers 48 % between 1-5 years, 40.4 betweeen 6-10 years working as teachers. According to the results of the survey, it is coccluded that: - The course hours of Social Studies are in sufficient. This document is created with trial version of Document2PDF Pilot 2.1. - The Social Studies course books are insufficient with respect to maps, graphics and shapes. - The maps, graphics and shapes in the Social Studies course books are difficult to comrehend. - The maps, graphics and shapes in the Social Studies course books are not attractive. - The subject maps in the elemanary schools are insufficient. From this view point, the obstacle factors which block the comprehension of maps, graphics and shapes sufficently by the students in the elemantary school are determined and suggestions are brought up for the solution of these in the research.