Türk siyasal yaşamında milli demokratik devrim düşüncesi
- Tez No: 189704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kökenlerini Marks, Lenin, Stalin ve Mao'da bulabileceğimiz MilliDemokratik Devrim düşüncesi, Türk siyasi gündemini özellikle 1960 ve 1971yılları arasında yoğun bir şekilde meşgul etmiştir.Türkiye'nin henüz tam anlamıyla bağımsız ve demokratik bir ülkeolmadığını, feodal kalıntılardan ve emperyalist güçlerin tekelindenkurtulamadığını savunan Milli Demokratik Devrimciler sosyalizme ulaşmadaaşılması gereken öncelikli ilk aşamanın Sosyalist Devrim değil Milli DemokratikDevrim aşaması olduğunu ileri sürmüşlerdir.İlk olarak dönemin sosyalist partisi olan Türkiye İşçi Partisi (TİP)içerisinde örgütlenmeye çalışan Milli Demokratik Devrimciler daha sonra TİP'ekarşı dışarıdan yoğun bir muhalefet hareketine girişerek solun parçalanmasürecinin ilk önemli sinyallerini vermişlerdir.Özellikle 1969 sonrası dönemde kendi aralarında da fikir ayrılıkları veparçalanmalar yaşayan Milli Demokratik Devrimcilerin Türk Sol düşüncesineen önemli katkılarından biri, Türkiye'nin maddi ve manevi gerçeklerinin çokyönlü tartışılmasını sağlamış olmalarıdır.Bu çalışmada da Milli Demokratik Devrim hareketinin ne anlama geldiğive neyi savunduğu anlatılmaya çalışılırken, o dönemde tartışmalara damgasınıvuran sol gündeme de ışık tutulmaya çalışılmıştır.V
Özet (Çeviri)
National Democratic Revolution Arguement whose origin can be obtained inMarks,Lenin,Stalin and Mao, had been of a great concern to Turkish political agendapeculiarly between the years 1960 and 1971.National Democratic Revolutionists, who argue that Turkey hasn't stillentirely been an independent and democratic country and it still hasn't survived itselffrom feudal ruins and the monopoly of the emperialistic powers, persisted that thefirst obstacle that has to be handled in the way of socialism is not the socialistrevolution but the National Democratic Revolution phase.National Democratic Revolutionists, who primarily struggled hard to beorganised in the socialist party of the era named Turkey Labour Party (TLP),laterattempted an intense opposition against TLP which triggered the outbreak of thedisintegration of the left-side.One of the most crucial contributions of National Democratic Revolutionistsafter having gone through several differences of opinions particularly after 1969,their having provided the material or spiritual realities of the Turkish Republic to bedebated profoundly.In this piece of work,not only what National Democratic Revolution Movementis and what it stands up for is strived to be narrated but also the left hand side whichmanipulated the argumentations in that period is tried to be analyzed.VI