Türk siyasal yaşamında sol kemalizmin düşünsel temelleri
Intellectual foundations of the leftist kemalism in the turkish politics
  1. Tez No: 207753
  2. Yazar: GÜNAL SEYİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
1919-1938 arası dönemde, Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki devrimci kadronun gerçekleştirmiş olduğu ilerici eylemler ve bunlara yön veren düşünce unsurlarının bütünü anlamında Kemalizm, Atatürk'ün ölümünden günümüze uzanan süreçte, birbirinden farklı, hatta kimi kez birbirine tamamen zıt yorumların konusu olmuştur. Tarihsel bir olgu olarak tekliğine rağmen Kemalizm, bu süreçte çoğullaşmış; Kemalizm'in tekil bir ideolojik çerçeve şeklinde değerlendirilmesi olanaksızlaşmıştır. Bugün, güncel toplumsal ve siyasal sorunlara çözüm getirme arayışını yansıtan bir siyasal yaklaşım olarak, tek bir Kemalizm'in varlığından söz edilemez. Farklı Kemalizm anlayışları içinde, bu çalışmanın konusunu oluşturan sol Kemalizm; çağdaşlaşma hedefi doğrultusunda, anti-emperyalizm ve anti-kapitalizm vurguları temelinde, kapitalist olmayan bir kalkınma modelinin savunucusu olarak siyasal platformda yer bulmuştur. Çalışma içerisinde, sol Kemalizm, onun tarihsel köklerini oluşturan 1930'lardaki Kadro hareketi ve 1960'lardaki Yön-Devrim hareketinin temel tezleri bağlamında irdelenmektedir. Birinci bölümde, köken Kemalizm'in ?devrim?, ?ideoloji?, ?modernleşme? ve ?politik sol? gibi temel bazı kavramlar ile olan ilişkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, Mustafa Kemal önderliğindeki Kemalist hareketin çözümlemesine gidilmiş; bu hareketin, dayandığı temel ilkeler bağlamında solda olma durumu belirlenmiştir. Üçüncü bölümde ise, sol Kemalizm kavramının gereklilik ve geçerliliği vurgulanmış; sol Kemalizm'in düşünce kaynaklarını oluşturan Kadro ve Yön-Devrim hareketleri, bu hareketler arasındaki düşünsel geçişkenliğin boyutları da ortaya konularak analiz edilmiştir. Bu bölümde ayrıca, sol Kemalizm'in siyasal eksenini netleştirmek bakımından, Milli Demokratik Devrim çizgisi ile olan ilişkisi de konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kemalism as a historical phenomenon was a progressive movement carried out by the revolutionist cadre under Mustafa Kemal Ataturk?s leadership in the period of 1919-1938. This early Kemalism has been greatly diversified after 1938 therefore it can not be treated as a monolithic ideological structure. Today, Kemalism has many different interpretations, among them, the leftist Kemalism is the subject of this study. The leftist Kemalism can be briefly described as the defender of a non-capitalist development strategy aiming at modernization with an emphasis on anti-capitalism and antiimperialism. In this study, the leftist Kemalism is examined within the context of 1930s Kadro Movement and 1960s Yön-Devrim Movement which constitute historical roots of the leftist Kemalism. In the first section, the relationship between Kemalism and basic concepts like ?revolution?, ?ideology?, ?westernization-modernization? and ?political left? are discussed. In the second part, Kemalist Movement, led by Mustafa Kemal, is analyzed according to its position in the left in terms of its basic principles. In the third section, the validity of the term ?leftist Kemalism? is questioned, and Kadro and Yön- Devrim movements are analyzed from the perspective of the influence of the former on the latter. In this section, it is also tried to clarify the distinction between the leftist Kemalism and National Democratic Revolution Movement