Vadeli mal piyasaları ve Türkiye'de Petrokimya sektöründe uygulanabilirliği
Futures commodity markets and applicability in Turkish Petrochemical industry
- Tez No: 189725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL MAZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Vadeli Mal Piyasaları ve Türkiye'de Petrokimya Sektöründe UygulanabilirliğiGökhan BEDÜKT.C. Dokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler Enstitüsüİktisat Anabilim DalıPara - Banka ProgramıDünya ticaretinin artan teknolojik gelişmelerin de etkisiyle giderekgloballeşmesi, döviz kurlarının serbestlik kazanması, faizlerdeki değişkenlik,petrol ve petrol türevi ürünlerin fiyatları başta olmak üzere çeşitli emtia ürünfiyatlarının çok hızlı dalgalanması gibi nedenlerle, bu ürünlerle dolaylı veyadolaysız faaliyetlerde bulunan gerek üretici gerekse tüketici durumundakişirketler olumsuz etkilenmekte ve pek çok belirsizliğe karşı mücadele etmekzorunda kalmaktadırlar. Bu dalgalı seyirden hareketle, finans dünyası sözkonusu belirsizliklere karşı yeni araçlar ve çeşitli alternatifler geliştirmektedir.Vadeli emtia piyasaları, bu amaçla ortaya çıkan en önemli enstrümanlarıkullanıma sunmaktadır.Bu tezde vadeli emtia piyasalarının önemi ve dünya petrokimyasektöründeki uygulamaları ile Türkiye'de petrokimya sektöründeuygulanabilirliği ele alınmaktadır. Bu amaçla birinci bölümde vadeli emtiapiyasaları risk kavramından başlayarak anlatılmakta, vadeli emtiapiyasalarında kullanılan enstrümanlarla ilgili bilgiler verilmektedir. İkincibölümde petrokimya piyasası ve dünyada vadeli emtia piyasalarındapetrokimya piyasası ile ilgili uygulamalar yer almaktadır. Son bölümde isepetrokimya piyasasında en önemli yeri kaplayan plastik sektörü ve bu sektörünTürkiye'deki geleceği ile vadeli emtia piyasalarının sektörde uygulanabilirliğiirdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Futures Commodity Markets and Applicability in Turkish PetrochemicalIndustryGökhan BEDÜKDokuz Eylül University, TurkeyInstitute of Social SciencesDepartment of EconomyMoney and Bank ProgramThe companies are often affected negatively and have to struggle withmany uncertainties due to globalization of world trade by the effects ofincreasing technological developments, freely settled foreign currencies,changing interest rates very highly volatile prices of various commodityproducts, especially oil and oil derivatives prices. Particularly, both producingand consuming companies dealing directly or indirectly with petroleumproducts are mostly affected. By taking this volatile progress into account, thefinance world continues to develop new instruments against these uncertainties.Futures commodity markets offer the most important instruments and variousalternatives arising with this purpose. In futures commodity markets, differenttypes of the instruments related to these products are used.In this thesis, the importance of futures commodity markets, applicationsin petrochemical sector and applicability in Turkey have been studied. In thefirst section of this study, instruments used in futures commodity markets areexplained starting from the risk concept. Petrochemical market andpetrochemicals in futures commodity markets in the world take place in thesecond section of the thesis. In the last section, plastics sector taking up a lot ofroom within petrochemical market, this sector?s future and potential in Turkeyand applicability of futures commodity markets in this sector are examined.