Türkiye'de kamu harcama denetimi ve uluslararası denetim standartları açısından değerlendirilmesi
Government expenditures auditing in Turkey and evaluation with international auditing standarts
- Tez No: 189724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK EGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mali sistemlerin disiplin altına alınmasında denetim son derece önemtaşımaktadır. Denetimin olmadığı bir mali sistem, etkinlikten uzak olduğu gibibaşarı düzeyi de oldukça azdır. Denetim kavramı, mali sistemin varoluşundangünümüze değin tartışılmıştır. Denetim çeşitli şekillerde yapılabilmektedir.Her denetim şeklinin kendine özgü bir takım özellikleri vardır ancak bunlariçinde kamu harcama denetimi hem daha yoğun hem de daha karmaşıkgözükmektedir.Genel olarak denetim, iç denetim, dış denetim ve yüksek denetimolmak üzere üç şekilde ele alınmaktadır. Her üç denetim türü de zamaniçerisinde değişiklikler göstererek ülkelerin kendi koşulları doğrultusundaşekillenmiştir. Burada üzerinde durulması gereken en önemli hususuluslararası denetim standartlarına uygunluk olarak ortaya çıkmaktadır.Nitekim günümüzde pek çok ülke denetimde etkinliği sağlamaya yönelikkendi iç dinamiklerini geliştirme yönünde gayret sarfederken uluslararasıkriterler yönünden de belirli kıstaslarını oluşturma çabaları içine girmektedir.Bu çalışmada, denetimin teorik temelleri esas alınarak Türkiye vedünya uygulamalarından bahsedilmiş, denetimin uluslararası standartlara nederece uygun düştüğüne ilişkin bazı değerlendirmelere yer verilmiştir.Çalışmada ülkemizdeki kamu harcama denetiminin uluslararası denetimstandartlarına şu an itibari ile uygun düşmediğinden hareketle son yıllardaçıkarılan kamu kesiminin yeniden yapılandırılması kapsamında yapılanmevzuat değişiklikleri ile ulaşılmak istenen hedefler belirtilmiş ve mevcutsorunlar ışığında, özellikle Avrupa Birliği' ne giriş sürecinde, kamu harcamadenetiminin daha etkin hale getirilmesine yönelik ne gibi düzenlemelereihtiyaç duyulduğu hususları değerlendirilmeye çalışılmıştır.vi
Özet (Çeviri)
Auditing is important concept to taking discipline of financialsystem, absence of auditing in financial system is far away fromeffectiveness and also its success level is low. The auding has been acontroversial concept since emergence of financial system. The auditing hasbeen several types, every auditing types has different characteristicshowever government expenditure auditing is more intense and more complexissue in all these types.In general, the auditing is evaluated in three types; internal auditing,external auditing and supreme auditing. This three auditing types has variedwith countries own provisions. The important issue in this concept isappropriateness of internal auditing standarts. Moreover lots of countries tryto improve their own internal dinamics in order to provide effectiveness inauditing system. In addition, these countries? aim is to obtain criterion toprovide accordence with the international auditing standarts.In this paper, teorical fundementals of auditing were examined andalso auditing example in Turkey and the world were discussed. Furdhermoreaccordence between the auditing and international standarts were explaned.According to this work Turkey?s government expenditure is not demonstradeaccordence with the international Auditing standarts. In that sense with themodification of Turkey?s law which is about government institution?sstructure. The aim of Turkey which is about application of internationalauditing system was determined. In accession process of Turkey in EuropeanUnion the necessities of Turkeys auditing was determined for providingeffectivenes in government expenditures auditing.vii