Yaylı çalgı çalışma sürecinde eşlikli çalışmanın önemi ve viyolonsel için eşlikli parmak açma çalışmaları
The importance of accompaniment in the proccess of stringed instrument practising snd accopanied warm-up exerc, ses for cello
  1. Tez No: 189797
  2. Yazar: ONUR TOPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT İŞGÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaylı çalgı çalışma sürecinde eşlikli çalışmanın öneminibelirtmek ve orta düzey viyolonsel çalıcıları için eşlikli parmak açma çalışmalarındanoluşan bir metot önerisi ortaya koymaktır. Bu metot önerisinin, viyolonselöğrencilerinin entonasyon sorunlarını çözmeye yardımcı olacağı, öğrencilerinviyolonsel çalışma sürecinde motivasyonu arttıracağı ve öğrencilere birlikte çalmaalışkanlığı kazandıracağı düşünülmüştür.Taranan literatür, eşlikli çalışmanın öğrencilerin entonasyon sorunlarını çözmeyeyardımcı olduğunu göstermiştir. Bu doğrultuda, literatürde bulunan parmak açmaçalışmaları incelenmiş ve bu inceleme sonucunda çeşitli etütler belirlenmiş veyayazılmıştır.Orta düzey viyolonsel öğrencileri için geliştirilen bu metot önerisi, tarananliteratür doğrultusunda belirlenmiş veya yazılmış ve armonik olarak eşlilendirilmiş onadet etütten oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to clarify the importance of accompaniment in theprocess of practicing stringed instrument and to produce a method suggestionconsisting accompanied warm-up studies for middle level cello players. It was taughtthat this method suggestion would help cello students to increase the motivation in theprocess of practicing cello and to gain students the habit of playing with the group.Researched literature has shown that practicing with accompaniment helpedstudent?s intonation problems. In this way, the warm-up studies, which take place in therelated literature, are investigated and with the result of this investigation, variousetudes were determined or written.This method suggestion which has been developed for middle level cello students,consists of ten etudes.