Viyolonsel öğretiminde piyano eşlikli halk türkülerine dayalı örnek bir materyal tasarımı ve uygulamadaki görünümü
A sample material design based on folk songs accompanied by piano in cello teaching and its appearance in practice
- Tez No: 785478
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmada,“Viyolonsel Öğretiminde Piyano Eşlikli Halk Türkülerine Dayalı Örnek Bir ders materyali hazırlanarak performansa ilişkin etkilerinin araştırılması”amaçlanmaktadır. Çalışmada alan araştırmasına dayalı betimsel ve deneysel desene dayalı karma bir araştırma modeli kullanılmıştır. Geliştirilen model deneysel olarak; Ankara Güzel Sanatlar Lisesi, Düzce Güzel Sanatlar Lisesi, Bolu Güzel Sanatlar liselerindeki; 2. 3. ve 4. sınıfta eğitim gören ana çalgısı viyolonsel olan öğrencilerden oluşan 8 kişilik bir çalışma grubu üzerinde uygulanmış olup; elde edilen veriler Dr. Semih Birel tarafından geliştirilen rubric puanlama anahtarı aracılığı ile uzman görüşü çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmanın materyal geliştirme ve deneme sürecine dönük olarak ise dört üniversitenin müzik öğretmenliği bölümlerinde viyolonsel derslerini yürüten öğretim üyelerinin görüşlerine başvurulmuştur. Yanı sıra durum tespiti ve ihtiyacı saptamak için ise Türkiye'de mevcut olan tüm güzel sanatlar liseleri viyolonsel öğretmenlerine anket gönderilmiş, on sekiz viyolonsel öğretmeninden geri dönüş sağlamıştır. Araştırma sonucunda piyano ile eşliklendirilmiş türkülerden oluşan materyalin, öğrencilerin ön test-son test performans puanları arasından anlamlı bir fark sağladığı tespit edilmiş olup; diğer yaylı çalgıların öğretiminde de piyano eşlikli türküler aracılığıyla çalgı öğretimine ağırlık verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to“create a sample study model based on folk songs accompanied by piano in cello instruction and investigate its effects on performance.”The study employed a hybrid research methodology based on descriptive and experimental design based on field research. The developed model was applied experimentally on groups of eight people whose primary instrument is the cello, studying in the 2nd, 3rd, and 4th grades in Ankara Fine Arts High School, Düzce Fine Arts High School, and Bolu Fine Arts High School, and the data obtained were evaluated within the framework of expert opinion through the rubric scoring key developed by Dr. Semih Birel. The opinions of faculty members who teach cello in the music teaching departments at four institutions were consulted for the research's material development and testing procedure. A questionnaire was distributed to cello instructors at all fine arts high schools in Turkey to establish the necessity for the proposed model. However, only nineteen cello teachers responded. The research revealed that the model consisting of folk songs accompanied by piano created a substantial difference in the students' pretest-posttest performance scores. According to the result of the research, folk songs with piano accompaniment or studies with piano accompaniment should be given more prominence in cello instruction procedures in fine arts high schools. Correspondingly, instruction through folk songs accompanied by piano can be accentuated in the education of other string instruments.