İlköğretim öğrencilerinin başarı güdüleri ve ana baba beklentilerine ilişkin algıları
The level of primary school students' achievment motivation and their perceptions of parents' expectations
- Tez No: 189798
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİLE ÜN AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı , ilköğretim öğrencilerinin başarı güdüsü düzeylerini,ana baba beklentilerine yönelik algılarını ve bu değişkenlerin birbirleriyle ve öğrencicinsiyetiyle ilişkilerini belirlemeye yöneliktir. Öğrencilerin güdü düzeylerinibelirleyerek, öğretmenlerin öğrencilerini daha iyi tanımasına, onların problemlerineuygun çözümler üretip başarı durumlarını artırmalarına yardımcı olmakamaçlanmıştır. Ayrıca, ana babanın başarı güdüsüne olan etkisinin ortayakonulmasının, ana babanın öğrencinin eğitimindeki önemini fark etmesine,çocuğunun eğitimiyle ilgili daha gerçekçi beklentiler içerisinde olmasına, aileninokula katılımına, ve öğretmen ve ana babanın öğrencinin eğitimiyle ilgili iletişimineyardımcı olacağı belirtilmiştir.Betimsel araştırma modeli uygulanan bu çalışmada zmir linden üst orta vealt sosyo ekonomik çevrelerden, rasgele seçim yöntemiyle 6 ilköğretim okuluseçilmiş, bu okulların 7. ve 8. sınıfları arasından 828 ( 417 kız, 411 erkek) 7. ve 8.sınıf öğrencisi gönüllü olarak araştırmaya katılmıştır. Araştırmada, Başarı GüdüsüÖlçeği ve Ana Baba Beklenti Ölçeği uygulanmıştır.Araştırma sonuçları, ilköğretim öğrencilerinin başarı güdülerinin ortadüzeyde olduğunu, kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha fazla güdülüolduğunu, kız ve erkek öğrencilerin beklentilere yönelik algılarının farklılıkgöstermediğini, ve ana babaların beklentilerinin öğrencilerin başarı güdüleriniolumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Araştırma sonuçlarına dayanarak, anababaların, çocuklarının eğitimiyle ilgili daha gerçekçi ve beklentiler geliştirmeleriiçin bilgilendirilmeleri önerilmiştir. Ayrıca, Öğrencinin başarı güdüsünü olumluyönde etkilemek amacıyla, okul yöneticileri, öğretmenler ve aileler sürekli iletişimiçerisinde bulunmalı; ve ana babanın eğitime ve okula katılımı arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to the level of Primary School students?achievement motivation; their perceptions of parent expectation; the relationshipwithin these variables and the relationship these variables and students? sex. Bydetermining the level of the achievement motivation, it?s aimed to help teachers toknow about their students well; to improve students? achievement by findingsolutions to their problems. Also, it?s indicated that bringing up the effect of parentexpectations on students? achievement motivation will help the parents to recognizetheir importance in their child?s education; to decide on more realistic expectationsabout their child?s education. Lastly, this research will be helpful in thecommunication between parents and teachers about their students? education.In this descriptive research, 6 Primary State Schools were chosen randomlyfrom different socio economic areas in zmir. The participants were 828 ( 417female, 411 male) 7th and 8th grade volunteer students. Achievement MotivationScale and Parent Expectation Scale were applied to the students.The result of the research indicate that the achievement motivation level ofthe Primary school students is moderate; female students have higher achievementmotivation level than male students; there is not a significant difference betweenmale students? perceptions and female students? perceptions about parentexpectations; and there is a significant difference between parents expectations andstudents? achievement motivation. Parent expectations effect students? achievementmotivation positively. Considering the research findings, it is suggested that parentsshould be trained to develop more realistic expectations about their child?s education.Also, in order to effect students? achievement motivation positively; parents, teachersand school administrators should communicate continually, and parents?participation in schooling should be increased.