Anadolu güzel sanatlar liselerine öğretmen ve öğrenci seçme sınavı kriterlerinin karşılaştırılması
Comparing the criteria for the exam of the selection of teachers and students for anatolian fine arts schools
- Tez No: 189796
- Danışmanlar: PROF. TAHSİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri, lköğretim'e dayalı dört yıl öğrenim süresiolan yatılı, gündüzlü ve karma eğitim yapan okullardır.1975 yılında lköğretmen Okulları ve Müzik Seminerleri kapatılmıştır. Budurum, müzik öğretmeni yetiştiren müzik bölümlerini altyapısız bırakmıştır. Altyapıeksikliğini gidermek maksadıyla 1980'li yıllarda Anadolu Güzel SanatlarLiseleri'nin açılması düşüncesi ortaya atılmıştır.Ülkemizde 1989-1990 Eğitim Öğretim Yılı'nda ilk defa stanbul'da AvniAkyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğretime açılmıştır.1990-1991 Eğitim ÖğretimYılı'ndan itibaren bu okulların açılması yaygınlaştırılmıştır. Günümüzde AnadoluGüzel Sanatlar Liseleri'nin sayıları 54'ü bulmuştur.Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'ne öğretmen alımı, uygulama ve mülakatyöntemleriyle iki aşamalı bir sınav olarak gerçekleştirilmektedir. Öğrenci alımı ise,eleme ve seçme yöntemleri kullanılarak uygulanmaktadır.Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'ne öğretmen ve öğrenci seçme sınavlarısüresinin iki-üç günle sınırlandırılmış olduğundan, sağlıklı bir değerlendirmeninyapılabilmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Sürenin yeterli hale getirilmesi dahauygun olacaktır.Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nin kuruluşundan bu yana, gününgereklerine uygun olarak değişik öğretmen-öğrenci seçme yöntemleri denenmiştir.Sonuç olarak inanıyorum ki, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nin öğretmenve öğrenci seçme sınavları doğru ve gerçekçi kriterlerle uygulandığında hem bukurumların hem de müzik eğitimi veren üniversiter kurumların eğitim ve öğretimkaliteleri yükselecektir.
Özet (Çeviri)
Anatolian Fine Arts Schools are educational institutions which are based onprimary education and have an educational period of four years and involve studentsof both boys and girls who may stay in dormitories and get education during the day.In 1975 the Primary Schools and music seminars were closed down.Consequently, the music departments, which educate music teachers, were leftinsufficient. The idea of the foundation of Anatolian Fine Arts Schools was putforward in 1980, in order to make up for this deficiency.Firstly, Avni Akyol Fine Arts School was founded in Istanbul during theeducational period of 1989-1990. The foundation of these schools has been wide-spread since the educational period of 1990-1991.Today, the number of AnatolianFine Arts Schools has reached to 54.The registration of teachers for Anatolian Fine Arts Schools is put intopractice in two categories as performance and interview. The registration of studentsis carried out by using the methods of elimination and selection.As the duration of the exam of selection of teachers and students forAnatolian Fine Arts Schools is limited with two or three days, the evaluation iseffected negatively. Making the duration more sufficient will be more appropriate.Various selection techniques have been carried out for teachers and studentsdue to the necessities of the time since the foundation of Anatolian Fine Arts SchoolsAs a result, I believe that, if the selection exams of Anatolian Fine Artsschools are applied with accurate and realistic criteria, the educational and teachingquality of both these institutions and the universities which give musical educationwill be higher.