Decision support systems and academic networks as a support for academic decisions
  1. Tez No: 18982
  2. Yazar: NEVZAT ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET L. ORKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Karar Destek Sistemleri, kullanıcıya yönelik yazılım ve donanıra sistemlerinin birleştirilmesinden oluşmuş, yöneticiye karar verme sürecinde destek vermeyi hedefleyen etkileşimli bilişim sistemleridir. Karar Destek Sistemleri, kendi başına yeterli sayıda veri işlem ve bellek kapasitesine ve aynı zamanda daha geniş model ve veri tabanlarına entegre edilebilme özelliklerine sahip mikrobilgisayarların icadı ile mümkün, ve kullanılabilir hale gelmiştir. Karar Destek Sistemleri, önceden programlanmazlar, fakat esnek, veri işlem için yapısal olmayan (basen dördüncü kuşak bilgisayarlar olarak adlandırılırlar), verilere erişimde, analizde ve transferde kullanıcıya kolaylık sağlayan olanakları (menüler, vb. ) içeren programlardır. Karar Destek Sistemleri kullanılan uygulamalar temel alınarak mikrobilgisayar, minibilgisayar ve büyük bilgisayar (mainframe) üzerinde uygulanabilmenin yanında, entegre ağlar üzerinde birleştirilebilme gibi yollarla zaman içinde geliştirilebilmektedir. Bir Karar Destek Sistemi her seviyede ve her aşamada genel amaçlı modeller, simülasyon ve diğer mevcut analitik kullanım araçlarını kurarak kararları destekler. Karar Destek Sistemleri, bir tür yazılım ve donanım araçlarından oluşmuş sistemdir. Karar Destek Sistem yazılım araçları kategorik olarak uygulamaların geliştirilmesi, veri yönetimi, modelleme, istatistiksel analiz, planlama, sorgulama, grafik ve uygulamaya yönelik spesifik Karar Destek Sistemleri uygulamalarını içermektedir. Herhangi bir giriş/çıkış aygıtı, sistemden yararlanan veya etkileşimde olan Karar Destek Sistemi donanım aracı olarak düşünülebilir. Akademik ağlar, ayrı yerlerdeki enstitü ve üniversiteler arasında kiralık hatlarla iletişimi sağlayan elektronik sistemlerdir. Her bir merkezdeki bilgisayar, ağa bağlı durumdadır ve dünyanın herhangi bir yeri ile iletişimi bu kiralık hatlar vasıtasıyla sağlar. Bu akademik ağlar mesaj, dosya ve mektup değişimi; isim, dosya ve liste sağlayıcıları 5 forum, özet ve elektronik dergiler; ve bir tür telekonfrans olan Relay imkanlarını sağlar. Akademisyenler, ellerindeki bu hazır imkanlarlarla meslektaş ve diğer kişilerle karşılıklı iletişimlerle iş ve çalışmalarını kolayca yapabilmekte ve bu ağların verdiği destekle kararlarını daha uygun bir şekilde verebilmektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Decision Support Systems are interactive information systems that rely on an integrated set of user-friendly hardware and software tools to produce and present information that is targeted to support management in the decision-making process. Decision Support Systems became possible with the advent of microcomputers, which had enough individual data processing and memory capacity and which could also be integrated to larger data and model bases. Decision Support Systems are not preprogrammed, but contain flexible, non-procedural tool programs (sometimes called fourth-generation languages) for data processing, and a user-friendly interface (menus, etc.) for retrieval analysis and transfer of data. Decision Support Systems can be developed in an evolutionary way, prototyping the applications and linking them to integrated networks together with other micros, minicomputer or mainframes. A Decision Support System supports decision making at all levels and for all phases by making general purpose models, simulation capabilities, and other analytical tools available to the decision maker. Decision Support Systems are comprised of a set of software and hardware tools. The categories of Decision Support System software tools include applications development, data management, modeling, statistical analysis, planning, inquiry, graphics, consolidations, and application-specific Decision Support System capabilities. Any input/output device that facilitates interaction with or makes use of the system would be considered a Decision Support System hardware tool. Academic networks are the electronic communications between the institutions and universities at different sites via leased lines. All the computers at each site is connected to the network and makes the connection through the puclic leased lines in all over the world. Those networks provide message, mail, and file exchange; file, name, and list servers; forum, digest, and electronic magazines; and a kind of teleconferencing. Acadernicans having many facilities ready-in their hand, interactively communicating with their colleagues and other staff, do their studies and work easily, and with the support of those networks make their decisions appropriately.