Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan 9-13 yaş grubu ilköğretim öğrencilerinin uyumsal davranışları, benlik kavramı ve akademik başarıları arasındaki ilişkiler
The relations between adaptive behaviors, self concept and academic achievements of elementary school students aged between 9 -13 years old with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 189821
  2. Yazar: AYŞE KANAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALEV GİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan 9-13 yaşgrubu ilköğretim öğrencilerinin uyumsal davranışları, benlik kavramı ve akademikbaşarıları arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan ve olmayan 9-13 yaş grubuilköğretim öğrencilerinin uyumsal davranışları, benlik kavramı ve akademikbaşarıları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı karşılaştırılmış, bu bağımlıdeğişkenler (uyumsal davranış, benlik kavramı, akademik başarı) bazı kişiselbağımsız değişkenlere ( yaş, cinsiyet) göre karşılaştırılmış ve aralarında anlamlı birfarklılık olup olmadığı incelenmiştir.Araştırmanın örneklemi Ege Üniversitesi Çocuk ve Ergen PsikiyatrisiDikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Polikliniğine başvuran DEHB tanısı almış9-13 yaş grubu 45 ilköğretim öğrencisi ve bu 45 öğrencinin ebeveynleri veöğretmenlerinden oluşmaktadır. Kontrol grubu, tanı grubu özellikleri ile eşleşenzmir ili l Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Kıbrıs Şehitleri lköğretim Okulu,Öğretmenler Şeker Mevhibe lköğretim Okulu ve Müdafai Hukuk lköğretimOkulunda öğrenim gören 9-13 yaş grubundan tesadüfi örneklem yolu ile seçilen 45öğrenci ve bu 45 öğrencinin ebeveynleri ve öğretmenlerinden oluşmaktadır.Araştırmada çocukların benlik kavramı Piers-Harris Çocuklarda Öz-Kavramı Ölçeği P.H (Piers-Harris Children's Self-Concept Scale) ile; uyumsaldavranış ve sorun davranışları 4-18 Yaş Çocuk ve Gençler çin DavranışDeğerlendirme Ölçeği CBCL/4-18 (Child Behavior Checklist For Ages 4-18) veÖğretmen Bilgi Formu TRF (Teacher's Report Form) ile ölçülmüş, sosyodemografik özellikler Kişisel Bilgi Formu ile saptanmış ve akademik başarı ölçütüolarak çocukların 2004-2005 Eğitim-Öğretim yılı ikinci dönem sonu notortalamaları alınmıştır.Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Pearson Korelasyon Katsayısıve t testi kullanılmıştır.Bu araştırmadan elde edilen bulgular, DEHB tanısı alan 9-13 yaş grubuçocukların uyumsal davranışları, benlik kavramı ve akademik başarıları arasındaistatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir.Benzer şekilde, DEHB tanısı alan ve almayan 9-13 yaş grubu çocuklarınuyumsal davranışları, benlik kavramı ve akademik başarıları arasında istatistikselolarak anlamlı farklılıkların olduğu ortaya konmuştur.DEHB tanısı alan grubun cinsiyetlerine göre, akademik başarıları, uyumsaldavranışları, benlik kavramları ve sorun davranışları arasında, sorun davranışlardansomatik sorunlar hariç anlamlı farklılık saptanmamıştır. Cinsiyete göre somatiksorunlar puanları arasında kızların lehine anlamlı bir farklılık saptanmıştır.DEHB tanısı alan grubun yaşlarına göre, akademik başarıları arasında 9-11yaş grubunun lehine anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır.DEHB tanısı alan grubun yaşlarına göre, uyumsal davranışları, benlikkavramları ve sorun davranışları arasında, sorun davranışlardan saldırgan davranışlarhariç anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Yaşa göre saldırgan davranışlarpuanları arasında 9-11 yaş grubunun lehine anlamlı bir farklılık saptanmıştır.DEHB tanısı almış grubun sorun davranışlarını anne-babalarındeğerlendirmeleri ile öğretmenlerin değerlendirmeleri arasında anlamlı ilişkilerinolduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relations between adaptive behaviors, self concept andacademic achievements of elementary school students aged between 9 -13 years oldwith Attention Deficit Hyperactivity Disorder have been investigated.It has been compared whether there are significant differences between theadaptive behaviors, self concept and academic achievements of elementary schoolstudents aged between 9 - 13 years old with/without Attention Deficit HyperactivityDisorder and these dependent variables (adaptive behavior, self concept, academicachievement ) have been compared to some personal independent variables (age andgender) and it has been investigated whether there is a significant difference betweenthem.The sample of this study comprises 45 elementary school students agedbetween 9 - 13 years old and diagnosed with Attention Deficit HyperactivityDisorder and who have registered in the Attention Deficit Hyperactivity Disorderpolycilinic in Child and Adult Pscyhiatry of Ege University and also the parents andteachers of these 45 students. The control group consists of 45 students agingbetween 9 and 13 years old and who have been chosen randomly from KıbrısŞehitleri, Öğretmenler Şeker Mevhibe and Müdafai Hukuk Elementary Schools ofzmir National Education Directorate and who have similar characteristics with thediagnose group. The control group also comprises the parents and teachers of these45 students.In this study self concept has been measured by Piers-Harris Children?sSelf- Concept Scale,PH ; adaptive behavior and problem bahaviors have beenmeasured by Child Behavior Checklist for Ages 4-18, CBCL/4-18 and Teacher?sReport Form,TRF. Socio-demographic characteristics have been determined byPersonal Information Form. The Grade Point Averages ( GPA?s ) of children in thesecond term of 2004-2005 Educational Year have been used as academicachievement criteria.The Pearson Product Moment Correlation and the t-test have been used inthe statistical analysis of the data.The research findings have demonstrated that there are statisticallysignificant relations between adaptive bahaviors, self concept and academicachievements of children aged between 9 - 13 years old with Attention DeficitHyperactivity Disorder.Similarly; statistically significant differences have been found out betweenadaptive behaviors, self concept and academic achievements of children agedbetween 9-13 years old with/without Attention Deficit Hyperactivity Disorder.In the group diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder it hasbeen found out that in terms of their gender there is not a significant differencebetween academic achievements, adaptive behaviors, self concept and problembehaviors; except from somatic problems in the problem behavior category. In thesomatic problem points, in terms of their gender, a significant difference has beenfound out in favor of girls.A significant difference has been found out in the academic achievementsof the group diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder in terms oftheir ages. This difference has been in favor of 9-11 age groups.In the group diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder it hasbeen found out that in terms of their age there is not a significant difference betweenacademic achievements, adaptive behaviors, self concept and problem behaviors;except from aggressive behaviors in the problem behavior category. In the aggressivebehaviors points, in terms of their age, a significant difference has been found out infavor of 9-11 age group.In this study it has been found out that there are significant relationsbetween the parent?s and the teacher?s assessments of problem behaviors of thegroup diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder.