Kosova'da kamu yatırımları üzerine bir inceleme
Examine of evaluate public investment in Kosova
- Tez No: 189862
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZATEŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bilindiği üzere, ekonomide kaynaklar sınırlı gereksinmeler isesınırsızdır. Her proje, bu gereksinmeleri karşılamaya yönelik bir tasarımdır.Gereksinimlerin karşılanması (mal ve/veya hizmet üretimi) aynı zamanda birkaynak (girdi) tüketimidir. Çünkü her proje, bir alternatif projenin veyaprojelerin kullanabileceği kaynakları tüketmektedir. Dolayısıyla, bir projeyiseçmekle onun kullanacağı kaynakların kullanımından vazgeçilmişolunmaktadır. Projeler arasında seçimler yapılırken işletme ve ulusal açıdanfarklılıklar görülmektedir. İşletme analizler sonucu en fazla karı getirecek olanprojeyi seçerken, ulusal açıdan analizde ise en fazla faydayı getirecek projelerseçilmektedir.Çalışmamda ana hedef olan kamu yatırımlarının değerlendirilmesindeyapılması gereken analizlere yer verdim. Bunun dışında Dünya Bankasınınfinanse ettiği projelerden beklentilerini, Türkiye'de Kamu Yatırımlar üzerindeyapılan çalışmaları ve en sonunda yapılanma sürecinde olan Kosova'da kamuharcamaları ve Kamu harcamalar içinde Kamu Yatırımların yeri ve öneminiaçıklamaya çalıştım.Çalışmamın ilk bölümünde proje, yatırım kavramı ve türleri. İkincibölümde ise Kamu Yatırım Projelerinin Planlanması ve Analiz Tekniklerindenoluşmaktadır ve bu teknikler arasında: Teknik Analiz, Finanssal Analiz, TicariEkonomik ve Sosyal Analiz, Maliyet-Etkinlik Analiz , Katma Değer Yöntemi veDiğer Ulusal Analiz Ölçütleri, Kurumsal Analiz, Çevresel Analiz ana başlıklarolarak yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise, Kamu YatırımlarınınDeğerlendirilmesinde Dünya Bankası ve Türkiye Örneğini inceledim. Sonbölümde ise; Kosova Modelini inceledim. Bu icelemelerim: Genel ekonomikdurum, Kamu Harcamaler ve Yatırımlar, ve sonuç olarak PrizrenBelediyesinde Kamu Yatırım Projelerin gerçekleşme aşamaları yer almaktadır1. Kamu Yatırımları2. Yatırım Analizi3. Ekonomik ve Sosyal Analiz4. Kosova'da Kamu Harcamaları5. Kamu Yatırım Programı
Özet (Çeviri)
It is very well known that in economy resources are limited and thedemands are unlimited. Each project is a design towards to fulfill thesedemands. Fulfilling the demands (goods and/or providing services) is also aconsumption of resources (input). Because, each project is consumption ofresources that alternative project or projects could utilize. Thus, it wouldbecome to waive from resources that a selected project would be using. Duringselection process among projects, differences from management and nationalperspectives are noticeable. Managerial analysis result the selection of the mostprofitable project, whereas the national analysis perspective would select themost beneficial projects.I have considered necessary analysis that needs to be conducted whileevaluation of public investments as a main objective of my study. Apart fromthis, I have endeavored to explain the expectations of World Bank financedprojects, works performed on Turkish Public Investments and in the end thePublic Expenditures in restructuring Kosovo and the position and importanceof Public Investments within Public Expenditures.First part of my study consist of Project, Investment Concept and Types;whereas the second part is consist of Planning and Analysis Techniques ofPublic Investment Projects, among which techniques: Technical Analysis,Financial Analysis, Commercial Economy and Social Analysis, Cost-ActivityAnalysis, Value Adding Methods and Other National Analysis Criteria?s,Institutional Analysis, Environmental Analysis are under main headings. Thethird part includes the study on The Model of World Bank and Turkey inInvestment Evaluations. In the last part I have studies the Kosovo Model. Thesestudies cover the General Economical Situation, Public Expenditures andInvestments, and consequently Implementation Phases of Public InvestmentProjects in Prizren Municipality.1. Public Investment2. Investment Analysis3. Economy and Social Analysis4. Public Expenditures in Kosovo5. Public Investment Program