Kamu sağlık çalışanlarının sendikal bağlılığı İzmir ili incelemesi
Union commitment of public the health workers İzmir state's research
  1. Tez No: 189864
  2. Yazar: LEVENT SERHAT BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER MENDERES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Sendikaların amaçlarına ulaşma konusunda sendikanın yeterliliği genelolarak üye sadakatine, örgütlü işgücünün amaçlarına yönelik inancına ve kendiiradesiyle hizmet etme gönüllülüğüne dayandığından, bağlılık sendikaldokunun önemli bir parçasıdır. Özellikle toplu sözleşmesiz ve grevsiz yürütülenmemur sendikacılığında üyelerin sendikaya karşı olumlu tutum vedavranışları, toplu görüşme sürecinde hak mücadelesi etkin bir şekildeverilmesinde ve üyenin sendikada kalmasında önemli bir etkendir.Sendikaların bugün birçok ülkede eski önem ve güçlerini yitirmeleri;işlevlerini genişletme, üye sayısını ve desteğini arttırma çabalarınagirişmelerini gerektirmektedir. Bunun yolunun ise büyük ölçüde üyelerinsendikalara ilişkin olumlu ve güçlü tutumlar geliştirmelerini, sendikalfaaliyetlere katılımlarını sağlamaktan geçtiği bilinmektedir. Sendikaya bağlılıkdüzeyi, çalışanların sendikayı ne derece benimsediklerinin ve desteklemeyehazır olduklarının önemli bir göstergesi olarak ele alınmaktadır.Bu çalışmada kamu sağlık çalışanlarının sendikal bağlılığı, sendika içinçalışmaya isteklilik, sendikaya sadakat, sendikaya karşı sorumluluk vesendikalılığın önemine inanma faktörleri düzeyinde ele alınmıştır ve sağlık vesosyal hizmetler işkolunda çalışan sendika üyelerinin sendikal bağlılıkeğilimleri araştırılmaya çalışılmıştır. Bu araştırma İzmir ilinde 550 katılımcıüzerinde uygulanmıştır.Anahtar Sözcükler : Sendikal Bağlılık, Sendika İçin Çalışmaya İsteklilik,Sendikaya Sadakat, Sendikaya karşı sorumluluk, Sendikalılığın önemineinanma
Özet (Çeviri)
About reaching the aims of the unions, as the sufficiency of the uniongenerally depends on fidelity of the members, the belief which are aimed atorganized work-power and the willingness of servicing by personel will-power,the commitment is an important part of the union case. Espacially without agroup contract and official union which is being carried on without a strike, thepositive attitudes of the members against the union are important factors forthe members stil being within the union and struggling for the rights during thegroup meetings.Having lost their so called importance and power, the unions have tobroaden their functions, interfere the attemps of raising thee number of themembers and support. The solution of the case to a great extend is known as itis based on helping the members to improve positive and powerful attitudesagainst the union commitment is handled as an important sign of how muchassimilation the workers have and as their being ready to support.In this study, union commitment of the public health workers, ishandled on the level of willingness to work for the union, union loyalty,responsibility to the union and belief in unionism. It has been tried to searchthe tendency of union commitment for the members of union who work for thehalth and social services. The research has been done in İzmir and applied on550 test subjects.Key words : Union Commitment, Willingness to Work for the Union, UnionLoyalty, Responsibility to the Union, Belief in Unionism.