Örneklerle sunak tipolojisi
Typology of altars with samples
- Tez No: 189865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yunan ve Roma Toplumlarında oldukça önemli bir yere sahip olan sunakörneklerinin tipolojik bir görüntüsünü elde etmek amacıyla yapılan buçalışmada, genel anlamıyla, Tanrılarına ulaşmak isteyen nsanoğlu'nun buulaşım için seçtiği en basit ve yalın yer olan sunaklar, ayrıntılı biçimdeincelenmeye çalışılmıştır. Yunan ve Roma toplumunda, çok farklı sunu vesunak tipleri olduğu gibi bunu izleyen çok yoğun bir de ritüel pratiğibulunmaktadır. Yunan dininde kutsal alanların yeri çok fazla değiştirilmediğiiçin sunak çoğunlukla kutsal alana yapılan ilk mimari öğe olmakta ve burayayapılan tüm kutsal mimari yapılara öncülük etmektedir. Zamanla hemkamusal, hem dinsel, hem kültsel hem de idari bir öğe haline gelmiş, Tanrılaryerine Tanrılaştırılmış hükümdarlara da adanır olmuşlardır. Farklı kültlerleberaber çok Tanrılı Yunan kült düşüncesi içinde sunaklar vazgeçilmez amakarmaşık bir öğe halinde yerini almıştır. Bu konuda belirgin olarak yapılan tekbir yayın ile bağımsız birçok makalenin bulunması, bu öğenin farklı birçokbiçimde adlandırılmasına neden olmuş, belirli bir tipolojinin bulunmaması dakimi aşamalarda zorlayıcı olmuştur. Çok belirli kriterleri olmamasına rağmensunaklar çalışmada Portatif, Sabit ve Diğerleri olarak adlandırılmış, belirgin birtipolojiye daha kolay ulaşmak amacı güdülmüştür. Çalışmada bu başlıklaraltında incelenen sunaklar dönemlere yayılarak tüm özellikleri ile irdelenmiş,katalog ve tipolojik özellikleri de ayrıntılı biçimde yazılmış, görüntülerlezenginleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The target of this thesis named as ?Typology of Altars with Samples? is,to have a typological outcome of the altars which an important form of Greekand Roman architecture. n Greek and Roman Community, there are too manyforms and offers of altars as there is a deep ritual practicals. The ?Altar? is thepioneer element of Greek and Roman architecture, because it?s the first elementthat built in the holy place and in Greek religion we rarely seen the alteration ofthe holy element?s places. The Altar have been a religious, administrative andcommon function in the course of time. There is only a book and a fewcontributions about this element and because of that, there are too manyclassifications. Out of the exact criterias, in this thesis, there is a classification ofaltars in three headlines, ?Portable Altars?, ? mportable Altars? and ?TheOther Forms of Altars? and researched with catalogue and pictures.