Otel işletmeleri yönetiminde bilgi teknolojilerinin yöneticiler üzerindeki etkileri ve Türkiye'deki dört-beş yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama
The effects of information technologies on managers in hotel establishment's management and an application in four-five star hotel establishments in Turkey
  1. Tez No: 189868
  2. Yazar: SERKAN BERTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İGE PIRNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerin sonucunda işletmeler, giderek artanbir bilgi hacmi ile karşı karşıya bulunmaktadır. Bu nedenle işletmelerin bilgininelde edilmesinde, organize edilmesinde, depolanmasında ve gerekli yerlereiletilmesinde kullandıkları bilgi teknolojilerinin önemi giderek artmaktadır.Bu çalışmada, Türkiye'deki dört ve beş yıldızlı otel işletmeleriyönetiminde bilgi teknolojilerinin yöneticilerin çalışmaları üzerindeki çokboyutlu etkileri incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanınbirinci ve ikinci bölümlerinde ikincil veriler incelenmiş, üçüncü bölümünde isealan araştırması ile veriler toplanmıştır.Alan araştırmasında, Türkiye'de bulunan turizm işletme belgeli dört vebeş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan orta ve üst düzey yöneticilerden (herişletmeden bir yönetici olmak şartıyla) anket yöntemi kullanılarak verilertoplanmıştır. Araştırmanın tüm Türkiye'yi kapsamasından dolayı, anketlerindağıtılması sürecinde farklı yöntemler (karşılıklı görüşme, posta, elektronikposta ve telefon) izlenerek anketler yapılmaya çalışılmıştır.Anket yoluyla toplanan veriler sosyal bilimler için geliştirilmiş olan SPSS13.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Veriler, tanımlayıcı ve çıkarımsalistatistik bazında ele alınmış ve uygun istatistiksel teknikler (faktör analizi,güvenirlilik analizi, t-testi, varyans analizi, korelasyon ve regresyon analizi)kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this day of the Information Age, due to technological advancements,businesses find themselves facing the increasing information capacity. Inaccordance, information technologies that allow for attaining, organizing,storing and relaying information where and when necessary to be accomplishedare becoming increasingly important as well.In this study, the multi-faceted results of information technologies onhotel administrations in four and five star hotels in Turkey is examined indetail. This study consists of three chapter. In the first and second chapter,secondary data are examined in terms based on literary review. In the thirdchapter, the data acquired through field research are examined.In the field study, data has been attained through surveys completed bythe middle and upper level administrations of four and five star hotels withTourism Certification in Turkey. Due to the research field encompassing theentire country, various methods, such as face-face interviews, fax, phone, andemail were utilized wherever possible.The data gathered through the surveys was then examined using SPSS13.0. The variables, once designated as independent and dependent, have thenbeen analyzed using statistical tests such as factor analysis, t-test, one-wayAnova, correlation and regression analysis.