Managerial reporting in hospitality enterprises: Case study of a five-star hotel operating in Izmir
Konaklama işletmelerinde yönetimsel raporlama: İzmir'de faaliyet gösteren beş yıldızlı bir otelde durum analizi
- Tez No: 670227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada, konaklama işletmelerinde finansal planlama ve kontrol amaçlı kullanılan yönetimsel raporlar ve raporlama akışı belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, konaklama işletmelerinde kullanılan yönetimsel rapor türlerini, içerdikleri bilgileri, oluşturulma ve sunum süreçlerini, ve yönetimsel raporların konaklama işletmeleri için önemini ortaya koymaktır. Bu amaçla, literatüre ve sektöre katkı sağlamak hedeflenmiştir. Çalışma nitel araştırma deseninde, durum analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Veriler, altı yönetici ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yapılan yüzyüze mülakatlar aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcı seçimi için ölçüt örneklem metodu uygulanmıştır. Bulgular, tematik analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırma, İzmir'de faaliyette bulunan beş yıldızlı bir otelde gerçekleşmiştir. Araştırmanın yapıldığı otelde, belirli bir raporlama ilişkisi doğrultusunda, aşağıdan yukarıya üç yönlü bir sistem mevcuttur. Rapor türleri dört ana başlık altında toplanmıştır ve bu başlıklar altında 80 adet ayrı, ve aynı zamanda birbiriyle bağlantılı rapor türleri bulunmaktadır. Bu rapor türleri temel olarak üç değişken altında sınıflandırılmıştır. Bu değişkenler; raporlama periyodu, raporlanacak veriler, ve raporlanacak taraflar olarak saptanmıştır. Raporların hazırlanmasında çok çeşitli bilgi teknolojilerinden yararlanılmaktadır. Rapor taslakları, otelin bağlı bulunduğu zincir işletmenin ana merkezi tarafından sağlanmakta olup otel yönetiminin ihtiyaç duyacağı verilere göre bu taslaklar üzerinde işlem yapılabilmektedir. Raporlamalar, zamanlama açısından günlük, haftalık, aylık, üç aylık ve yılsonu olarak yapılmaktadır ve raporlamanın yapılacağı tarafların türüne göre telekonferans yoluyla veya yüz yüze yapılmaktadır. Yönetimsel raporlar, planlama ve kontrol, veri tabanlı karar verme, performans takibi yapma, strateji belirleme, tahminleme, üretkenliği ve verimliliği analiz etme ve rekabet analizi gibi konularda yöneticilere faydalı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study attempts to ascertain a wide range of managerial reports and modernized reporting flow utilized in hospitality enterprises for financial planning and control. The purpose of the research is to identify managerial reports utilizing in hospitality enterprises, recognize data on these reports, reveal the process of creation and presentation, lastly, to reveal the importance of these reports for hospitality enterprises. In this context, it is aimed to contribute to both literature and hospitality enterprises. The research was designed in a qualitative study through the case study method. Data were collected from six managers with face-to-face interview technique by conducting to semi-structured interviewing form. In the selection of the participants, the criterion sampling method was adopted. Findings were evaluated with the thematic analysis technique. The research was conducted in a five-star hotel operating in Izmir. Findings reveal that the sample hotel conducts a 3-way reporting structure based on a standardized relation from the bottom to the top. The reports are merged into four main titles. All of them are related to each other. Also, 80 types of particular reports are involved in the four reports files. The reports mainly have three variables; reporting period, data to be reported and the authority to be reported. The reports are prepared by utilizing a wide range of information systems. The report drafts are provided by the Head Office but operated in information systems according to the management's informative needs. The reporting is handled in daily, weekly, monthly, quarterly, and end-of-year periods. The reporting method is realized in live meetings and teleconferencing that depends on to whom they are reported. The reports allow the managers to plan and control, data-driven decision-making, monitor the performance, set strategies, predict the future, analyse the productivity, efficiency, and competition.