Hizmet işletmelerinde pazarlama etkinliğinin artırılması ve müşteri tatmini-turizm alanında bir uygulama
Development of marketing effectiveness in service sector firms and costumer satisfaction-an application in tourism sector
  1. Tez No: 189869
  2. Yazar: MELAHET EYVAZOVA BERİKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu tez, üç bölümde ele alınan, üç temel kavram üzerindeşekillendirilmiştir: Hizmet işletmeleri, pazarlama etkinliği ve müşterimemnuniyeti. Çünkü, birbirlerini ateşleyen ve sürekli olarak birzincirleme tepkime içindeki bu üç kavram, ancak birliktedeğerlendirildiklerinde işletmeleri başarıya eriştirebilirler. Bu düşünceyidestekleyen en iyi örnekler de, en yaygın hizmet sektörlerinden biri olanturizm sektöründe karşımıza çıkmaktadır.Bu nedenle de, tezinuygulamasını oluşturan anketler, turizm sektöründe gerçekleştirilmiştir.Günümüzde, mal ve hizmet kavramlarının iyice farklılaşması; bunabağlı olarak, hizmet işletmeleri için geliştirilmesi gereken çeşitlipazarlama stratejilerinin ortaya çıkması; bu stratejilerin başarılıolabilmesinin, müşterilerin beklentilerine verilen yanıtlardakimemnuniyet düzeyinin yüksekliği ile orantılı olması, çalışmanın öneminiarttırmaktadır.Hizmet işletmeleri başarıyı, ancak uzmanlaşan kadrolar, insaniilişkileri göz ardı etmeyen stratejiler ve her zaman insanı temel alananlayışlarla yakalayabilirler.Bu yaklaşım son zamanlarda işletmebiliminin, mal ve hizmet üreten çeşitli sektörlerde faaliyette bulunanfirmalar en çok üzerinde durdukları konulardan biridir.
Özet (Çeviri)
That thesis has been formed on three main concepts in threesections. These are service businesses, marketing effectiveness andcustomer satisfaction. Because these three concepts are assessedalltogether, they can seize the success in the business. The best samplessupporting that idea are in the tourism sector that is one of the spreadservice sectors. For that reason, the inquiries that form the application ofthe thesis have been realized in tourism sector.Today, differentiation of goods and services rather well, arising ofthe different marketing strategies necessary to be developed for servicebusinesses and height of the level of satisfaction of the customers´expectations in the answers are increasing the importance of working.Service businesses can seize the success only with specializing of thepersons, strategies not taking into consideration human relations andunderstandings that ever get the human being as a base. That approach isone of the subjects that the firms activating in different sectors thatproduce goods and services emphasize a lot recently in business science