Otel işletmelerinde bilgi teknolojilerinin personel temin ve seçim sürecindeki uygulamaları- İzmir ve Aydın illerindeki 5 ve 4 yıldızlı otellere yönelik bir çalışma
Information technologies applications in hotel managements in personnel recruitment and selection process-a case study on 5 and 4 star hotels in the provinces of İzmir and Aydın
- Tez No: 130084
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Bilgi teknolojileri ve internet insan kaynaklan yönetim anlayış ve uygulamalarını derinden ©İkilemektedir. Günümüzde işletme iş süreç ve faaliyetlerinin tam zamanlı elektronik çözümlerle desteklendiği; etkileşimli, esnek ve bilgisayar ile bütünleştirilmiş yeni bir anlayış egemendir. Artık işletmeler, satın almadan pazarlamaya, müşteri ilişkileri yönetiminden insan kaynaklan uygulamalarına kadar pek çok alanda bu elektronik ortamı kullanabilmektedirler. Bilgi teknolojileri ve Internet, özellikle hizmet işletmesi olan otel işletmelerinde de personel temin ve seçim uygulamalarında, düşük maliyetli, daha hızlı, daha kolay olduğu ve geniş kitlelere ulaşım sağladığı için tercih edilmeye başlanmıştır. Bu tez kapsamında, otel işletmelerinde Bilgi Teknolojileri kullanımının saptanması ile İnsan Kaynaklan Yönetimi kapsamındaki personel temin ve seçim faaliyetlerinin, bilgi teknolojileri ve Internet ile bütünleşmesi sonrasında ortaya çıkan değişimler ve gelişmeler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise otel işletmelerinde bilgi teknolojileri kullanımının ve bilgi teknolojilerinin, otel işletmelerinde İnsan Kaynaklan Yönetimi personel temin ve seçim işlevindeki uygulamalarını, otel yöneticileri veya İnsan Kaynaklan departmanı yöneticileri kanalıyla sorgulayan bir anket çalışmasının sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Information technologies and the Internet have had a great Impact on understanding the human resources management and its applications. Sn today's world, a new understanding, in which business processes and activities are supported with full-time electronic solutions, and which is interactive, flexible, and synthesized with computer, is dominant in managements. Now, businesses are able to use this electronic environment In many fields from purchasing to marketing, from the management of customer relations to applications of human resources. Information technologies and the Internet have especially begun to be preferred by hotel managements - as part of service sector - for the purpose of personnel recruitment and selection as they proved to be of low-cost, faster, easier and more reachable by large masses. In this thesis, as well as the identification of information technologies in hotel managements, it has been attempted to present the changes and advances which were born after the synthesis of activities in personnel recruitment and selection in the scope of human resources management with information technologies and the Internet. In the application part of this study, the results of a questionnaire dealing with the use of information technologies, human resources management, personnel recruitment and selection applications m hotel managements through the eyes of hotel managers and human resources department heads are presented. vi