Dondurulmuş gıda sektöründe bütünleşik lojistik ilişkilerin lojistik hizmet kalitesine ve performansına etkisi
The impact of entegrated logistics relationships on logistics service quality and performance at frozen food sector
- Tez No: 189870
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde lojistik, üçüncü taraf lojistik hizmet, bütünleşik lojistikhizmet ve dondurulmuş gıda kavramları çok yeni olgulardır. Dünyada veülkemizde fazla bir geçmişe sahip olmayan dondurulmuş gıda sektörü,küreselleşme ve teknolojik gelişmeler gibi faktörlerin etkisiyle günümüz dünyaticaret piyasasında önemli bir sektör konumuna gelmiştir. Dondurulmuşgıdaların niteliği itibariyle bu tip ürünlerin lojistiği ayrı bir önem taşımaktadır.Lojistik kavramının son yıllarda göstermiş olduğu gelişim trendi ve bütünleşiklojistik ilişkilerin, firmaların hizmet kalitesi ve performansı üzerine olumluetkisi yapılan araştırmalar sonucunda görülmektedir.Bu çalışmada dondurulmuş gıda sektöründe bütünleşik lojistikilişkilerin, üçüncü taraf lojistik hizmet kalitesi ve performansına etkisiaraştırılmıştır. Aynı zamanda Türkiye'de dondurulmuş gıda sektöründefaaliyet gösteren üretici firmalar ve üçüncü taraf lojistik hizmet sağlayıcıfirmalar açısından bütünleşik lojistik ilişkilerin hizmet kalitesi ve performansüzerindeki etkisi elde edilen veriler yardımıyla değerlendirilmeye çalışılmıştır.Çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde bütünleşiklojistik ilişkiler ile hizmet kalitesi ve performansı arasındaki etkileşimlereyönelik teorik yaklaşımlarla beraber lojistik kavramı, tarihsel gelişimi, lojistikfonksiyonlar, tedarik zinciri kavramı, fonksiyonları ve yönetimi, üçüncü taraflojistik kavramı, hizmet kalitesi ve performansı, performans ölçümündekianahtar değişkenler ve soğuk zincir kavramları hakkında teorik bilgilere yerverilmektedir. İkinci bölümde ise dondurulmuş gıda piyasası ve lojistiği,dondurulmuş gıda ürünleri, dünyada ve Türkiye'de genel durum, hedefpazarlar ile geçmişten günümüze üretim hacmi ve pazar hacmi bazında verilereyer verilmiştir. Bunlarla beraber ilgili piyasa açısından gelecek beş yıl için,hacim ve değer bazında çeşitli araştırma kurumlarınca yapılmış piyasaöngörülmemeleri bulunmaktadır. Bölüm üç'te yapılan araştırma hakkındaçeşitli bilgilere yer verilmiştir. Bunlar araştırmanın amacı, kapsamı ve içeriği,kullanılan yöntemdir. Aynı zamanda dondurulmuş gıda lojistiğinde kullanılanbelgelerden bahsedilmektedir. Bunlar bilinen standart belgelerden farklı olaraksadece dondurulmuş gıda taşımacılığında hazırlanan belgeleri ve kullanılanteknolojileri kapsamaktadır. Bu bölümde son olarak, Türkiye'de faaliyetgösteren dondurulmuş gıda üreticileri ve üçüncü taraf lojistik hizmet sağlayıcıfirmalarda görevli, çeşitli pozisyonlardaki çalışanlarla yapılan yüz yüzegörüşmeler, telefon ile yapılan görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler sonucuelde edilen veriler doğrultusunda; üçüncü taraf lojistik firmaların dondurulmuşgıda sektörüne bakışlarına ve üretici firmaların bütünleşik lojistik hizmetebakış açıları yorumlanmıştır.Elde edilen veriler ve teorik bilgilerin ışığından hareketle Türkiye'dedondurulmuş gıda sektöründe bütünleşik lojistik ilişkilerin üçüncü taraf lojistikhizmet kalitesi ve performansı üzerine etkileri konusunda önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the logistics, third-party logistics service, entegrated logisticsservice and frozen food concepts are very new facts. Frozen food sector; whichdoes not have so long history in Turkey and world, especially with the effect oftechnological changes and globalization, has become an important sector incontemprary world trade sector. Because of the features of the frozen food, thelogistics of such products have a big importance. The recent researches showthat; the development trend of logistics in last years and integrated logisticsrelations has a positive effect on the service quality of the firms.In this study, the effect of integrated logistics relations in frozen foodsector on third-party logistics service quality and performance is researchedwith collected datas.This study includes three parts. In the first part, with the teorical approachto the interaction between the integrated logistics relations service quality andits performance, theorical knowledge about the concept of logistics, its historicaldevelopment, logistics funtions, supply change concept, its functions and itsmanagement, third-party logistics concept, service quality and its performance,key variables in performane evaluation and cold chain concept is given in detail.In second part, data about, frozen food sector and its logistics, frozen foodproducts, general position of the world and Turkey sector, target markets andproduct volume and market volume from past to today is shown. In addition,for the next five years of the related sector, the forecasts in the basis of volumeand variables, made by the various research organizations are given. Part threeincludes the aim of the research, the contents and elements of the research andthe research methods.Also, the documents used in frozen food sector logistics are included.These documents, unlike other documents, include only the documents andtechnologies used in frozen food transportation. As last in this part, on-phoneand face to face interviews with frozen food producers and with the employeesin various positions of the third-party logistics service firms are included.Through the knowledge of the result of these interviews, the comments on theview of the third-party logistics service firms to the frozen food sector and onthe view of frozen food producers to integrated logistics service are done.Through the mentioned data and theorical knowledge collected, finalcomments on the third-party logistics service quality and performance ofintegrated logistics relations on frozen food sector in Turkey are made.