Bir maliyet düşürme yaklaşımı olarak dış kaynak kullanımı(Outsourcing): Örnek bir uygulama
Outsourcing as a cost reduction approach: A case study
  1. Tez No: 189872
  2. Yazar: SENAN HÜSEYİNZADE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Maliyet düşürme işletmeler için kaçınılmaz bir süreçtir. Bilinen birçok maliyetdüşürme teknik ve yöntemlerinin yanında yaygın olarak kullanılan vebenimsenen yöntemler Hedef Maliyetleme, Kaizen Maliyetleme, Değer Analizi,Faaliyet Tabanlı Maliyetleme olmaktadır. Söz konusu bu yöntemler birbirileriyle yakından ilişkilidirler. Diğer bir ifade ile, başarılı bir maliyetdüşürme sonucu için bu yöntemlerden en az ikisinin bir arada uygulanmasıdaha doğru olabilecektir. Tüm bu yöntemlere ilave olarak maliyet düşürmeamacı ile beraber işletmenin temel yetkinliğini de geliştirecek diğer bir maliyetdüşürme tekniği outsourcing olmaktadır. Küreselleşmenin ve uzmanlaşmanınarttığı günümüz koşullarında outsourcing, işletmelerin kısa zaman içerisindeçevresel gelişmelere ayak uydurabilmelerini sağlayacak taktik ve stratejik yönlübir maliyet düşürme girişimidir.
Özet (Çeviri)
Cost reduction is an inevitable process for the businesses. Beside themany known cost reduction techniques and methods the commonly used areTarget Costing, Kaizen Costing, Value Analysis, Activity Based Costing and etc.The outstanding methods are closely related to each other. In other words, torealize the successful cost reduction purpose, at least two of these methods mustbe used together. In addition to all these methods there is a one that beside thecost reduction improves the core competencies of companies. It is called anoutsourcing. Outsourcing is a tactic and strategic approach that gives anopportunity to adapt the environmental changes in a short time where theglobalization and specialization are rising rapidly.