Uluslararası pazarlarda dağıtım kanalları seçimi ve uygulama
Selection of distribution channels in international markets with application
  1. Tez No: 189925
  2. Yazar: RUSTAM UMAROV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESİN KÜHEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknolojinin büyük boyutlarda gelişmesiyle dünya artık global bir köyhaline gelmiştir. Global dünyada iletişim, ulaşım, lojistik daha rahatyapılmaktadır. Bu uluslararası ticareti ve uluslararası pazarlamayı büyük birölçüde etkilemektedir ve önemini artırmaktadır. Son zamanlarda dünyagenelinde dış ticaretin artması bunun bariz bir göstergesidir.Bununla birlikte daralan iç piyasalar, çeşitli yasal ve ekonomik engeller,dış ülkelerin sunduğu çeşitli fırsatlar yurt içindeki şirketleri dış pazarlarayönelmeye zorlamaktadır. Yurt dışı pazarlar ise kısmen yada tamamen farklıçevre, farklı şartlar demektir. Sosyal, ekonomik, kültürel ve yasal çevrelerdefarklılık gösteren bu ülkelere girmenin ayrı bir zorluğu vardır.Yurt dışı pazarlara açılmak isteyen girişimci gideceği ülkeyi çok iyi tanımalıve değişken şartlara göre giriş stratejisini seçmelidir. Küçük ve orta ölçeklişirketlere en uygun giriş yöntemi bir acenta veya distribütörle pazaragirmektir. Yurt dışı pazarlara girerken bunun dışında başka alternatiflerdebulunmaktadır. Dolaysıyla bu çalışma dağıtım kanallarının çeşitleri, özellikleri,avantaj ve dezavantajları, seçim kriterleri üzerinde yoğunlaşacak.
Özet (Çeviri)
World become like a global village with improovment of tecnoloji. İn thisglobal village the communication, connections and lojistics are more easy. Ofcourse this improovment has big influence on international marketing andtrading. The increase of volume of international trading in this years are thefacts of that.Various different difficulties of in house trading effects internationalmarketing and the various opportunities of foreign countries suffer morebusinessmen to foreign markets. The new exporter must know his newcountry very well. The new country means new conditions, differentprovisions. This conditions changes like economic, sosyo-cultural and legalenviroments.The most reasonable type of entering new markets for a new exporter areacents and distributors. There is also another alternatives to enter foreignmarkets. İn this work we will study the reasons, advantages anddisadvantages of international distrubution channels at all.