Türk bira sektörü analizi ve Türk bira firmalarının ihracat olanakları
Turkish beer market and export possibilities of the Turkish companies
  1. Tez No: 189960
  2. Yazar: BORA ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ESİN KÜHEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bira insanoğlunun yaptığı ilk alkollü içkidir. Biraya ait en eski bulgularM.Ö 4000-3500 yıllarına aittir. Anadolu'da yapılan kazılarda bulunanbelgelere göre bira günümüzde olduğu gibi yalnızca arpa kullanılarakyapılmamaktaydı, bunun yanı sıra diğer bazı tahıllar da bira yapımındakullanılmaktaydı. Eski devirlerde ?Sıvı ekmek? olarak bilinen bira, B vitaminiyönünden oldukça zengin ve besleyici bir içkidir.Kaşgarlı Mahmut'un bazı eserlerinde Türklerin Orta Asya'da ?ağartu?adı verilen ve buğdaydan yapılan bir çeşit bira içtiğinden söz edilmektedir. Budönemden sonra Cumhuriyet'e kadar bira, Türk tarihinde fazla yer almamıştır.Tarihi neredeyse tarım kadar eski olan bira günümüzde birçok ülkede ençok tüketilen içkilerin başında gelmektedir.Bu çalışmada, Bira hakkında genel bilgiler verilmiş ve Türk BiraSektörü incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde bira, biranın yapımı, biraçeşitleri ve tarihi hakkında bilgiler verilmiştir. kinci bölümde Türk BiraSektörünün tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise günümüzdeTürk Bira Sektörü'nde faaliyet gösteren firmalardan ve bu firmalarınfaaliyetlerinden söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Beer is the first alcoholic drink which is made by human being. Theoldest findings about beer are belong to B.C. 4000- 3500. According todocuments found during the excavation in Anatolia, ancestors were usingdifferent grains to make beer in addition to barley. The beer which was knownas ? liquid bread? in the past, is very nutritious drink and contains rich vitaminBAccording to some studies of Kaşgarlı Mahmut, Turkish people inMiddle Asia, were drinking kind of beer called ?ağartu? which is made fromwheat . After this period, beer didn?t take place a lot in Turkish Histoy until theTurkish Republic is founded.The history of the beer as long as the history of the agriculture. Todaybeer is one of the most populer alcoholic drink all over the world.In this study, the general information about the beer is given andTrukish Beer Market is examined. Firstly, information abot the beer, beerproduction, types of beer, beer history is given. The second chapter brings ageneral evaluation for the history of the Turkish Beer Market progress. In thethird chapter, the two companies is examined which are showing activity in theTurkish Beer Market currently.