İlköğretim dördüncü sınıf metinlerindeki görsellerin okuduğunu anlama ve özetlemeye etkisi
  1. Tez No: 189959
  2. Yazar: SEYİT ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırmada, metinlerdeki görsellerin öğrencilerin anlama erişileri veözetleme becerileri üzerindeki etkileri incelenmiştir.Araştırmanın çalışma evreni, Ankara İli Altındağ İlçesinde öğrenim gören 4.sınıf öğrencileridir. Araştırmada, Ankara İli Altındağ İlçesindeki Aydınlıkevler,Ahiler, 13 Ekim ve Halim Şaşmaz İlköğretim Okullarında öğrenim gören 4. sınıföğrencilerinden ön-test puan ortalamaları birbirine denk olan dokuz sınıf çalışmagrubu olarak belirlenmiştir.Araştırmada, tasarımı araştırmacı tarafından yapılan ve içinde üç farklı görsel(resim, karikatür, diyagram) içeren metinler kullanılmıştır. Veriler bu metinlerle ilgilihazırlanan anlama soruları ve öğrencilerin yaptıkları özetler aracılığıyla toplanmıştır.Rotasyon modeli kullanılarak her gruba eşit sürelerle öğretim yapılmış vedeğerlendirilmiştir.Elde edilen verilerin analizi S.P.S.S. programı ile yapılmış ve ölçümler içinöngörülen 3x3'lük bir desen kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlar kısaca şöyledir;1. İlköğretim dördüncü sınıf düzeyinde, metinlerdeki resimlerin yerlerininfarklılık gösterdiği materyalleri alan grupların anlama erişi puanlarınınortalamaları arasında manidar bir fark yoktur. Yine bu grupların özetlemebeceri puanlarının ortalamaları arasında da manidar bir fark bulunamamıştır.2. İlköğretim dördüncü sınıf düzeyinde, metinlerdeki diyagramların yerlerininfarklılık gösterdiği materyalleri alan grupların anlama erişi puanlarınınortalamaları arasında, diyagramı metnin üstünde alan grubun lehine manidarfark vardır. Özetleme beceri puanlarının ortalamaları arasında da diyagramımetnin üstünde alan gruplar lehine manidar bir fark bulunmuştur.3. İlköğretim dördüncü sınıf düzeyinde, metinlerdeki karikatürlerin yerlerininfarklılık gösterdiği materyalleri alan grupların anlama erişi puanlarının veözetleme beceri puanlarının ortalamaları arasında manidar bir fark yoktur.4. İlköğretim dördüncü sınıf düzeyinde metinlerdeki görsellerin farklılıkgösterdiği (resim, karikatür, diyagram) materyalleri alan grupların anlamaerişileri ve özetleme becerileri açısından puanlarının ortalamaları arasındadiyagramlı metinleri alan gruplar lehine manidar bir fark vardır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of visuals on the comprehension and summarizingabilities of the students were examined.The scope of the study was the 4th graders of Altındağ region primary schoolsin Ankara. In this research a total of 9 classes from Aydınlıkevler, Ahiler, 13 Ekimand Halim Şaşmaz Primary Schools? 4th graders having the same test mean pointswere determined as the study group.In this research, texts with three different visual aspects (picture, caricature,and diagram) designed by the researcher were used. The data was collected throughthe comprehension questions about the texts and the summaries done by the students.Each group was taught at equal length and evaluated afterwards by using RotationModel.The data was analyzed by SPSS 12.0 programme and 3x3 designrecommended for repeated measurements was used.Results of this study in short were like this;1. At level of 4th graders of primary school, there were no significant differencesamong the comprehension mean points of the groups given the texts withdifferent placements of pictures. Also, there were no significant differencesamong the summarizing mean points of these groups.2. At level of 4th graders of primary school, there was a significant differenceamong the comprehension mean points of the groups given the texts withdifferent placements of pictures in favour of the group given the diagramsabove the texts. Also there was a significant difference among thesummarizing mean points of the groups in favour of the same group.3. At level of 4th graders of primary school, there were no significant differencesamong the comprehension mean points of the groups given the texts withdifferent placements of caricatures. Also, there were no significantdifferences among the summarizing mean points of these groups.4. There was a significant difference among the comprehension andsummarizing mean points of the groups received the texts with differentvisuals (picture, caricature, and diagram) in favour of the group received thetexts with diagrams.