Yapısalcı öğrenme modeline göre bir tarih dersi örneği: Fatih Sultan Mehmet dönemi
According to constructivist teaching model a history lesson sample Fatih Sultan Mehmet Age
  1. Tez No: 189961
  2. Yazar: RUKİYE ELİBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışması Ortaöğretim Tarih Derslerinde yapısalcı yaklaşımınuygulanabilirliğini ve bu yaklaşımın öğrencilerin öğrenmelerine etkilerini gelenekselyöntemle mukayese ederek test etmek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini Ankara ili sınırları içerisindeki Milli EğitimBakanlığına bağlı resmi liseler oluşturmaktadır. Ancak bu sayı fazla olduğundanörnekleme yoluna gidilmiştir. Ön test-son test karşılaştırmalı deneysel yönteminkullanıldığı araştırma, araştırmanın örneklemini oluşturan Gölbaşı Endüstri MeslekLisesi 9.sınıfta okuyan 60 öğrenci seçilerek uygulanmıştır. Otuzar kişilik iki şubedenoluşan guruplardan biri deney, diğeri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deneygrubunda, yapısalcı öğrenme kuramına göre ders işlenirken, kontrol grubunda isegeleneksel yöntem kullanılmıştır. Konu olarak ?Fatih ve Fetihler? ünitesi seçilmiştir.Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman onayı alanbaşarı testi aracılığı ile toplanmıştır. Öğrencilerin testlerden aldıkları puanlar SPSSpaket programında t-testi uygulanarak analiz edilmiş ve istatistiksel verilereulaşılmıştır.Araştırmada, yapısalcı öğrenme kuramının tarih derslerinde öğrencilerinakademik başarılarına ve bilgilerin kalıcılık düzeylerine etkisi incelenmiş, sonuçlargeleneksel yöntemle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Buna göre yapısalcıöğrenme kuramının öğrencilerin akademik başarıları üzerinde belirgin bir etkisininolmadığı; ancak bilgilerin kalıcılık düzeyini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was done to test the Constructivism in history lessons inSecondary School and comparey traditional ways of students learning.This research includes official high schools of National Education Ministaryin Ankara. But because of there are many Schools in Ankara we used exemplity way.The test which was used as pievioos teslast test was applied by choosing 60 studentsin Gölbaşı Industrial High School of nineth class. There were 2 classes consist of 30students one of them was experiment group the lesson was applied according toConstructivism theory. In control group the lesson was applied accoiding totraditional theory. The Subject was ?Fatih and Conguests?.The datums of the research was collect by success test which was advancedby reasearcher and taken expert approve. The grades, of the students in tests wereanalysised in SPSS package programme and were reached statistical datums.In the research, the Constructivism was examined in history lessons accordingto students academic successes and the affects to knowledges permanent levels andthen the results were appraised by comparing traditional theory. According to this wefound that the Construtivist learning theory has no evident affect on studentsacademic Successes, but we proved knowledges effect permanent level possitively.