Mukayeseli hukuk ve Türk Hukukunda işsizlik sigortası
Unemployment insurance in comparative law and Turkish Law
- Tez No: 189972
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 467
Özet
4447 Sayılı Kanun ile düzenlenen İşsizlik Sigortası Kanunu'nunyürürlüğe girmesi ile birlikte, hukuk tarihimizde ilk kez işsizlik sigortasınınuygulaması ile tanışmış olduk. Geride kalan 6 yıl boyunca prim indirimi dışındabir değişiklik yapılmayan mevzuat neticesi işsizlik sigortası ödeneğindenyararlanan kişi sayısı toplam işgücünün binde 4'ü seviyelerinde kalmıştır. Oysaişsizlik sigortasının uluslararası örnekleri incelendiğinde uygulamanın işsizlerinciddi bir boyutunu kapsadığı gözükmektedir.Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri iki farklı hukuk sistemindengelmekle, farklı sosyal devlet olguları bulunan ülkelerdir. İki ülke uygulamasıda incelendiğinde işsizlik sigortası geçmişlerinin bir asırı geçkin zamandırdevam ettiği görülmektedir. Fransız hukuku, Türkiye hukukunun da içindebulunduğu Kıta Avrupası hukuk sistemine bağlı olmakla, bu sisteminöncülerinden biridir. İş mevzuatı çerçevesinde ülkemizle bir çok paralellik deiçermesi bakımından, bugüne kadar işsizlik sigortası mevzuatında kapsamlı birçalışma yapılmadığı da düşünülerek incelenmesi faydalı olacaktır. Bununyanında ülkemizde işsizlik sigortası ile ilgili yapılan akademik çalışmalardagenel olarak Avrupa ülkeleri sistemleri incelenip mukayese yapılmakla birlikte,Amerika Birleşik Devletleri mevzuatı en fazla ihmal edilen hukuklardan birtanesini oluşturmaktadır. Oysa A.B.D., çalışma yaşamı tarihinde ciddi bir yeresahip olup, işsizlik sigortası uygulamasında da bir çok Avrupa devletinenazaran öncü bir ülke konumunu taşır. Gerek hukuksal yapısına gerekse devletyapısına yabancı olduğumuz bir hukukun incelenmesi, işsizlik sigortasıuygulamamıza yeni bir perspektif kazandıracak niteliktedir.Bu kapsamda, çalışma içeriğinde işsizlik ve işsizlik sigortası terimleriüzerinde genel bir bilgilendirme yapıldıktan sonra, bahsi geçen iki ülke işsizliksigortası mevzuatları detaylıca incelenmiş, Türkiye uygulaması da aktarıldıktansonra, karşılaştırmalı analiz ile ülkemiz uygulaması için öneriler getirilmiştir.Anahtar Kelimeler : 1) İşsizlik, 2) İşsizlik Sigortası 3) Mukayeseli Hukuk4) Amerika Birleşik Devletleri, 5) Fransa, 6) Türkiye, 7) 4447 sayılıKanun,
Özet (Çeviri)
With the enactment of Unemployment Insurance Law, Law # 4447,Turkey has encountered the application of unemployment insurance first timein its history. Throughout 6 years of its application, with the only change ofdecline in the contribution rates, the insured unemployed rate has reached to0,4 % of the total employment market. When we look into internationalapplications, however, we notice that the scopes of the application are quitecomprehensive.France and the United States, being belong to two different legal systems,has different understandings of social security. The history of the application ofunemployment insurance (or similar programs) in these counties aged morethan a century. French legal system is a part of a civil law (continental europeanlaw) system like Turkish legal system and it is a leading one. The legislation oflabor and employment issues in France carry a lot of similarity with Turkey.Seeing that there is not any comprehensive academic research or analysis onunemployment insurance in France, it will be usefull to do such a work.The academic works carried out in Turkey are usually based onEuropean systems. The legislation of the United States in this scope has beenpaid little attention, though it has a really important place in employment andlabor history. The application of unemployment compensation in United Stateshad also very important impacts for many European countries. A research andanalysis of legislation of a country, that is quite different from Turkey, will helpTurkey?s application to acquire a new perspective.Therefore, in the context of this thesis, after giving definitive informationof unemployment and unemployment insurace, the unemployment insurancelegislation of the United States, France and Turkey has been analysed in detail.As a result, with the comparative analysis, new proposals have been developedfor Turkey.Key Words : 1) Unemployment, 2) Unemployment Insurance3) Comperative Law 4) United States, 5) France, 6) Turkey,7) Law number 4447,