Biyoloji öğretmenlerinin ve biyoloji dersi alan öğrencilerin Türkiye'nin biyolojik zenginlikleri konusundaki farkında oluşluk düzeylerinin belirlenmesi
The Determination of the awareness of the biology teachers and the students who take biology course regarding to the biological
- Tez No: 189971
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, biyoloji öğretmenlerinin ve biyoloji dersini almış öğrencilerin Türkiye'nin biyolojik zenginlikleri konusundaki bilgi düzeyleri saptanmıştır.Araştırmada güvenirliliği ölçülmüş 25 soruluk bir başarı testi oluşturulmuştur. Ankara Gazi Çiftliği Lisesi, Bayburt Lisesi, Trabzon Lisesi ve Van Erciş Lisesi biyoloji öğretmenleri ve lise 2 fen bölümü öğrencilerine (toplam 185 öğrenci, 25 öğretmen), hazırlanan bu başarı testi uygulanmıştır.Bulguların analizi sonucu; biyoloji öğretmenlerinin Türkiye'nin biyolojik zenginlikleri konusundaki genel bilgi düzeylerindeki başarı %53,3 olarak saptanmıştır. Bununla birlikte konunun gerektirdiği alt başlıklardaki başarı yüzdeleri; yok olan türler ve yok olma nedenleri konusunda %50; endemik türler konusunda %53,3; sulak alanlar, milli parklar, tabiat parkları ve tabiatı koruma alanları konusunda %54; biyolojik türlerin yayılış alanları konusunda %53,6; biyolojik türlerin endüstriyel değerleri konusunda %70 şeklinde saptanmıştır.Öğrencilerin Türkiye'nin biyolojik zenginlikleri konusundaki genel bilgi düzeylerindeki başarı %36,2 olarak saptanmıştır. Konunun gerektirdiği alt başlıklardaki başarı yüzdeleri ise; yok olan türler ve yok olma nedenleri konusunda %36,3; endemik türler konusunda %34; sulak alanlar, milli parklar, tabiat parkları ve tabiatı koruma alanları konusunda %38; biyolojik türlerin yayılış alanları konusunda %39,6; biyolojik türlerin endüstriyel değerleri konusunda %39,8 şeklindedir.Yapılan analiz sonucu öğrencilerin bulundukları illere göre başarı düzeylerinin farklılık gösterdiği saptanmıştır. İllere göre Türkiye'nin biyolojik zenginlikleri konusunda öğrencilerin başarı sıralaması; Ankara, Trabzon, Bayburt ve Van şeklinde tespit edilmiştir. Alt başlıklara göre illerin başarı sıralaması; yok olan türler ve yok olma nedenleri konusunda; Trabzon, Ankara, Bayburt ve Van şeklindedir. Endemik türler konusunda; Bayburt, Van, Trabzon ve Ankara şeklindebir sıralama tespit edilmiştir. Sulak alanlar, milli parklar, tabiat parkları ve tabiatı koruma alanları konusunda illere göre başarı sıralaması; Trabzon, Ankara, Bayburt ve Van şeklindedir. Türlerin yayılış alanları konusunda başarı sırası; Ankara, Bayburt, Trabzon ve Van şeklindedir. Biyolojik türlerin endüstriyel değerleri konusunda ise; Ankara, Trabzon, Bayburt ve Van şeklinde bir sıralama saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is related to the determination of the awareness of the biology teachers and the student who take biology course as regards to the biological diversity of Turkey .There was a 25 question success test employed validity of which were tested. This test was applied to biology teachers and 9th grade students of Ankara Gazi High School, Bayburt High School, Trabzon High School, and Van Erciş High School (total of 185 students and 25 teachers).The analysis of the data revealed that the level of knowledge of the biology teachers related to the biological diversity of Turkey was 53.3 %. The success rates of the students related to the their knowledge of the extinct or endangered species and underlying reasons behind them was 50%, endemic species was 53.3%, aqueous lands, national parks, natural parks and the conservation of nature was 54%, the distribution areas of biological species was 53.6 and industrial values of biological species was 70%.The success rate of the general knowledge of the students related to the biological diversity of Turkey on the other hand was found to be 36.2%. Their knowledge of subtitles such as extinct and endangered species and the underlying reasons behind them was 36.3% , endemic species was 34%, aqueous lands, national parks, natural parks and the conservation of nature was 38%, the distribution areas of biological species was 36.9% and industrial values of biological species was 39.8%.The analysis revealed that the knowledge levels of the students changes according to their respective cities. The order of success rates of the studentsaccording to their cities was as follows: Ankara, Trabzon, Bayburt and Van. The success rates according to the sub titles are as follows: for extinct and endangered species and the underlying reasons behind them was Trabzon, Ankara, Bayburt and Van; for endemic species, Bayburt, Van, Trabzon and Ankara; for as extinct and endangered species and the underlying reasons behind them was Trabzon, Ankara, Bayburt and Van and for the distribution areas of the species was Ankara, Bayburt, Trabzon and Van and for industrial values of the species was Ankara, Trabzon, Bayburt and Van.