KOBİ'lerin büyüme yönelimlerinin büyüme stratejileri açısından analizi ve Aydın organize sanayi bölgesinde bir araştırma
Analisis of growing-based small and medium size enterprises(SME) in the perspective of growth strategies and a study in the industrial zone in Aydin
  1. Tez No: 189981
  2. Yazar: SELİM ERKOÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki şletmeler (KOB ) ülkemiz ekonomisinde önemli rollerüstlenmişlerdir. Büyük çaplı yatırım gerektirmeyen ve esnek yapıya sahip olan bu işletmeler,olası değişimlere kolaylıkla uyum sağlayabilmektedirler. Bu özellikleri ülke ekonomisinindinamizm kazanması açısından önemlidir. Ülkelerin ekonomik kalkınması ve toplumsal refahaçısından KOB 'lerin sağlıklı bir ortam içinde faaliyette bulunmaları ve büyümelerinirasyonel temellere dayandırması gerekir. KOB 'ler ile ilgili çoğu araştırmaların belki de enönemli kısımlarından biri bu işletmelerde uygun bir büyümenin nasıl gerçekleştirileceğisorusuna cevap aranmasıdır. KOB 'leri ve bunlara ilişkin alt yapıları güçlü olmayanekonomilerin, işsizlik, ihracat, üretim ve büyüme gibi konularda ortaya çıkan sorunlaraçözümler bulabilmeleri ve bu konuda önemli açılımlar yapabilmeleri zordur. Onun içinülkeler KOB 'lerin rasyonel büyümelerine katkı sağlayacak teşvik ve desteklerde bulunmakta,KOB 'lerin büyümesini desteklemektedir.Küreselleşme süreci ile giderek yoğunlaşan ve bilgiye dayalı ekonominin getirdiğiyeni koşullar çerçevesinde daha farklı bir boyuta taşınan rekabet ortamı, yeni rekabet koşullarıile mücadele edilmesini sağlayacak stratejilerin belirlenmesinde dikkatlerin ekonomideağırlıkla bir yere sahip olan KOB 'ler üzerinde yoğunlaşmasına yol açmıştır. Dinamik yapılarıve esnek karar alma mekanizmaları ile yeniliklere, talep değişikliklilerine ve çeşitliliklerinedaha kolay uyum sağlayabilen; daha düşük yatırım maliyetleriyle istihdam imkânı yaratan veekonomik dalgalanmalardan daha az etkilenen KOB 'ler, istikrarlı ve sürdürülebilir birbüyüme hedefinin gerçekleştirilmesinde temel unsur olarak görülmektedir. Bu düşüncelerdenyola çıkılarak Aydın OSB'de (AST M) KOB 'lerin büyüme yönelimlerinin araştırılmasınayönelik bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamada KOB 'lerin sorunları, büyümegerekçeleri, amaçları, gelecekteki hedef ve stratejileri araştırılarak, araştırma bulgularınadayanarak Aydın OSB'de (AST M), KOB 'lerin rasyonel büyümelerine katkı sağlayacaköneriler ortaya çıkarılmak istenmiştir. Araştırma sonucu KOB 'lerin AYDIN OSB'de(AST M) büyüme eğilimi belirlenmiş, büyümeye etki eden sorunlar ortaya konmuş,büyümenin sağlanmasında nelerin yapılmasının analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Small and Middle size enterprises (SME) has taken over imported roles in the countryeconomy. The enterprises those who don?t need any big investments and have a flexiblestructure, can adapt themselves easily to the changes. This is important for the country?seconomy to gain dynamism. From the point of economical growth and social welfare theSMEs should stay in healthy conditions and lay their backs to rational roots. One of the mostimportant sides of the researches about SMEs may be to search for answer to the question ofhow those enterprises should develop a suitable way to grow. SMEs and economies weak inthose relations are in difficulty of finding solutions to the unemployment, export,development and production. That is why the SMEs are supported and sponsored by thegovernment to help their development.The rivalry case that was dense after the globalization and by the effect of the newconditions of the economy standing on information caused the SMEs that have an importancein the economy to get attraction. SMEs those are flexible to adapt to any innovation andchanges because of their flexible structure, and those who causes a bigger employmentopportunity after a small investment, and those who don?t get affected so much by theeconomical waves easily, are seen as a base item to realize a constant and stable developmentgoal. As a result, a work has been done to research the development abilities of SMEs inaydın SME (AST M). In this work a research to help the SME s in Aydın (AST M) is done toget a rational way to develop the SMEs by investigating their problems, development tools,aims, and their plans for their future. After this work the development tendency of SMEs inAydın (AST M) has been found and the problems that affect the development were putforward, and told what should be done to get a development.