Yönetsel etkinligi sağlamada reklamın rolü ve bir uygulama
The role of advertising in achieving the administrative activite and application
  1. Tez No: 189980
  2. Yazar: ELA ÖZEVREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
İşletmelerin gerek rekabet üstünlüğü sağlama, gerek verimlilik ve etkinlik gerekseörgütsel başarı için yönetsel etkinliği sağlama zorunluluğu vardır. Yönetsel etkinliği sağlamadatemel amaç örgütsel başarıyı yakalamaktır. Bu başarıyı yakalamak için de yönetim ve işletmeişlevlerinin etkin bir biçimde yerine getirilmesi gereklidir. Çünkü yönetim işlevlerininetkinliğiyle örgütsel başarı birbiriyle doğrudan ilişkilidir. Bu açıdan yönetimin hiçbir işleviihmal edilmeyecek kadar önemli işlevleri yerine getirmektedir. şletmelerde yönetsel etkinliğinamacı, işletmenin tüm işlevlerini etkin bir biçimde yerine getirmekten öte, sinerji oluşturacakşekilde bu işlevlerin koordinasyonunu sağlamaktır.Reklâm da işletme işlevlerinden biri olan pazarlamanın tutundurma karmasında geçenişletmeler açısından son derece önemli bir işlevdir. Çünkü reklâm, işletmenin başta satışlarıolmak üzere, kârlılığını, verimliliğini, kapasitesini ve tüketici talebini artırma gibi birçokkatkılar sağlar. Reklâmın sağladığı katkılar sadece bunlar değildir. Reklâm, bilgilendirmeişlevi de görerek, tüketicilerin bilgilendirilmesinde etkili olur. Reklâm, yerine getirdiği buişlevler sonucu sağladığı katkılardan başka, işletmelerde yönetsel etkinliği sağlamada etkin roloynar. şletmenin hedef koyduğu amaç ve hedeflerin ötesine geçilmesinde reklâmın önemli birrolü vardır. Reklâm, başta işletmelerin üretim, pazarlama, finans, personel olmak üzere işletmepolitikalarını artan satışlar ve talep doğrultusunda yeni işletmenin yerine getirdiği bu işlevlerin,yeni amaç ve hedefleri karşılayacak şekilde planlanmasını, örgütlenmesini, yöneltilmesini,koordinasyonunun sağlanmasını gerektirir.Hızlı bir biçimde gelişen iletişim beraberinde birçok değişimi getirdiği gibi, reklâmınyayınlanma alanlarını da genişletmiştir. Özellikle yerel televizyon, radyo ve diğer yayıncılığınyapılmaya başlanmasından sonra bu araçlarla yapılan reklam maliyetlerinde yaşanan düşüş,lokal düzeyde faaliyet gösteren işletmeleri, bu araçlarla reklama yönlendirmiştir. Genel olarakreklâm -yönetsel etkinlik konusunu ele alan bu çalışma, özellikle Kütahya'da reklâm için yerelmedya araçlarını kullanan işletmelerde, reklâmın etkisini, bu etkisinin işletmelerin yönetseletkinliğe etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Reklam, Yönetsel Etkinlik, Pazarlama, Etkinlik, Kurumsal maj.
Özet (Çeviri)
Business enterprises has the necessity of providing managerial efficiency for bothorganizational success, productivity, efficiency and competitive domination. The mainpurpose of providing the managerial domination is to get organizational success .In order toget this success, administration and enterprise functions must be discharged effectively. Thus,management efficiency is directly related with organizational success. From this aspect, noneof the function of management discharges such an important functions that shouldn?t bewhich disregarded. In business enterprises, managerial efficiency?s purpose not onlydischarge the whole functions efficiently but also to provide the functions? coordination byoccurring a synergy.Advertising is also an extremely important functions for the business enterprises whichwe see their names in marketing impact effect organization, is one of the function of businessenterprises. Because advertising, provides many contributions such as firstly sales, efficiency,profitability, capacity, to redouble consumer demand .the contributions which the advertisingprovide are not only these ones. By having the duty of interpreting function Advertising hasan effect of interpreting. From the other contributions which advertising discharges as a resultof the functions, it has an effective role of providing managerial efficiency. Advertising hasan important effect in performing business enterprise?s goals and beyond the goals.Advertising necessitates firstly production ,marketing ,finance, personnel of the businessenterprises and also providing to be planned their enterprise politic as responding the newtarget and purposes, the functions of new business enterprises discharge?s being organized,managed and coordination of them with the direction of redoubled sales and demand.Communication which has been developing speedily brings many changes and alsoexpanded advertising forecast area. Especially, after the starting of forecasting and publishingof local televisions, radio and other publishing, the increase of the cost of the advertisementsmade by one of these ones oriented the business enterprises which displays at local level .Thisstudy which discuss generally advertising and managerial efficiency, was implemented tosearch advertisement?s effect and this effect?s business enterprises managerial efficiency?seffect in the business enterprises which use local media instruments in Kütahya.Keywords : Advertising, Administrative Achiving, Marketing, Efficiency, Instituonal image.