Türkiye'de girişimcilik kültürünün oluşmasında etkili faktörler ve Denizli örmeği
The effective factors the formation of entrepreneurship culture in Turkey and Denizli sample
  1. Tez No: 189990
  2. Yazar: HASAN CABAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Her gün sürekli değişen ve gelişen dünya ekonomi ölçeğinin bu derece hızlıolmasında şüphesiz girişimciliğin ve girişimcilerin rolü çok büyüktür. Bu bağlamdaülkemizdeki mevcut gelişmenin yeterli olmadığını ve bu gelişmenin yetersiz olmasındada girişimcilik ve girişimcilik kültürünün gelişmemiş olmasının sebep olduğu açıktır.Ülkemizde girişimciliğin gelişmeme nedenlerinden biri olarak, girişimciliğin riskgerektiren ve yeterli bir finansman birikiminin olmaması gösterilmektedir. Ancakgirişimciliğin bir risk olduğu ve yeterli finansman birikimi olmasa da, girişimcilik içinönemli olan tek ve ana sebep olmadığı bilinmelidir.Girişimcilik ve girişimcilik kültürünün oluşması ve geliştirilmesi alanındayapılan bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, girişimcilik, kültür vegirişimcilik kültürünün genel tanımı ve gerekliliği, girişimciliğin bir kültür olgusuolduğu, girişimciliğin artırılması kültürün yanında eğitiminde önemli olduğu vegirişimcilik kültürünün gelişmesinde eğitim kurumlarının gerekli özeni göstermesiningerekliliği vurgulandı.kinci bölümde ise, Türkiye'deki girişimcilik kültürünün geçmişi, içindebulunduğu durum, Türk girişimcisinin tipik özellikleri, bu özelliklerin geleceğinTürkiye'si için girişimcilik kültürü anlamında yeterli olup olmadığına değinildi. Ayrıcabu bölümde Türkiye'deki girişimcilik kültürünün gelişimi için eğitimin önemi ve eğitimkurumlarına düşen görevler ve girişimcilik kültürünün artırılması için yapılan çalışmalarve yapılması gereken çalışmalar vurgulandı.Üçüncü bölümde ise, araştırma alanı olan Denizli'deki girişimciliğin tarihselsüreci, girişimcilik kültürü, araştırma konusu olan, girişimcilik kültürünün, araştırmaalanı Denizli'deki girişimcilerde oluşumu ve yansımaları uygulanan anket çalışması ileaçıklanmaya ve yorumlanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The contribution of the entrepreneurship and the entrepreneurs to the rapideconomic development in this continually changing and improving world is by allmeans very important. In this sense, it is obvious that the above mentioned developmentisn?t sufficient and this is because of inadequate entrepreneurship. One of the mainreasons for this insufficient development in entrepreneurship is that it requires risk, andthere is no sufficient financial back up. However, it is already known thatentrepreneurship is the risk itself, and even without enough financial supplies, thisshortcoming cannot be counted as the major reason for not being an entrepreneur.Our paper is about entrepreneurship and its culture, and consists of threechapters. In the first chapter, we gave a general definition for entrepreneurship;presented its importance, and stressed that entrepreneurship is a cultural notion, sobesides culture, education is also necessary for improving entrepreneurship, and thuseducational institutes have to do their best so as to establish a developedentrepreneurship culture.The second chapter consists of the history of entrepreneurship in Turkey, itscurrent position, typical characteristics of Turkish entrepreneurs, whether thesecharacteristics are enough for the future entrepreneurs of Turkey. In addition, weemphasized the responsibility of the educational institutions in developingentrepreneurship in Turkey.In the third chapter, the historical development of entrepreneurship and theculture of entrepreneurship in Denizli, which was our sampling area, were analysed. Wetried to explain and how this entrepreneurship culture yielded benefits to theentrepreneurs in Denizli and the reflection of the outcome via a questionnaire.