Stratejik karar aracı olarak dinamik bütçeleme ve bir üretim işletmesinde uygulama
Dynamic budget as a tool of strategic desicion and its application to a business interprise
- Tez No: 189991
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
STRATEJ K KARAR ARACI OLARAK D NAM K BÜTÇELEME VE B RÜRET M ŞLETMES NDE UYGULAMAEsmeray ÖZKANÖZETGünümüzde ülkelerin ve işletmelerin finansal kararlarının doğruluğu,ülkelerin ve işletmelerin ekonomik dengelerini etkilemesinden dolayı çok fazla önemkazanmıştır. şletmelerde yöneticilerin görevi; işletme amaçlarını gerçekleştirecekbiçimde işletme faaliyetlerini planlamak, örgütlemek ve kontrol etmektir. Ayrıcayöneticiler işletmelerin misyonunu ve vizyonunu etkileyecek kararları bütçelerikullanarak vermektedirler.Bütçe en basit tanımıyla belirli bir zaman aralığı içinde kaynakların nasılsağlanacağını ve nasıl kullanılacağını gösteren finansal bir plandır. Bütçe makrodüzeyde ülkeyi ne denli etkiliyorsa mikro düzeyde de işletme yönetimini, işletmekararlarını ve işletme denetimini etkilemektedir. şletme bütçesi; bütçe, plan, karplanlaması gibi deyimlerle de ifade edilmektedir. şletme bütçeleri yönetimfonksiyonları olan; planlama, örgütleme, yürütme, koordine etme ve denetleme ile ilişkiiçindedir. şletme bütçeleri, işletmelerde karar alma merkezini oluşturmaktadır. yihazırlanmış bir bütçe, hem işletmenin ekonomik dengelerini korumakta hem dekararların uygulanabilirliğini kolaylaştırmaktadır.Bütçe her işletmeye uygulanabilir olsa da bütçe için belirli şartların varolması sağlıklı bütçeleme için gereklidir. Bunlar işletmenin organizasyonu, yetki vesorumlulukların tanımlanmış olması, muhasebe düzeni (hesap planı) ve bütçeninyönetimce desteklenmesidir. Ayrıca bütçe hedeflerinin çalışanlarca benimsenip kabuledilmesi gerekmektedir.şletme bütçelerinin yararlarına karşın kısıtları da vardır. Yanlış tahminlerinyapılması, kısa bir zaman dilimi içerisinde hazırlanması, esasları konusunda çalışanlarıntam olarak bilgilendirilememesi, bütçenin karar aracı olduğu unutulup yönetimin yerinekonulması, bütçeyi uygulayabilecek yüksek nitelikli personel bulunamaması, esnek birbütçe oluşturulamaması bütçelerin kısıtları olarak değerlendirilebilir. Bunlar göz ardıedildiğinde yanılgılara yol açar.Çalışmanın uygulama bölümü Türkiye'de köklü geçmişi ve Bursa patentlifirmalarından biri olan Erbak Uludağ'da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
DYNAMIC BUDGET AS A TOOL OF STRATEGIC DECISION AND ITSAPPLICATION TO A BUSINESS INTERPRISEEsmeray ÖZKANABSTRACTMost lately, the straightness of the countries and managements consideredimportant. The reason for that is the effect of economic balance in countries andmanagements. The duties of the managers in organizations are planning the task of themanagement as it matches the goal, controlling, and organizing. Furthermore, themanagers make decisions of the management missions and visions by using budget.The budget is a financial plan which shows how to use and find the bestsource in a specific time. That means the more management budget effects the countryin a macro level, the more the effects of the management, the decision, and theinspection is going to be in a micro level. The budget of management also meansbudget, plan, and plan of profit. It has close relationship with qualities such as planning,organizing, coordinating, and controlling which have a function of management.The budget of management forms the center of decisions. A budget whichwas formed well, would protect the economic balance of organizations, and make thedecision and its power easier. Even though we can apply the budget to everyorganization, it must have rules for a healthy looking budget. These are including anorganization of management, finding the meaning of authority and responsibility, theplan of the account and the support for the budget which the manager will give.Moreover, the employees need to accept the main target of the budget.Although the budget of management has benefits, it also has restrictions.These are, guessing the wrong estimate, preparing it in a short time, not lettingemployees know about the rules, forgetting the real meaning of budget which is anindirect of decision and placing it as a management, and not being able to prepare aflexible budget.The work was put in a practice in Erbak Uludag in Bursa, Turkey.