Ugliness beneath the beautiful face in the picture of Dorian Gray
Dorian Gray'in portresinde güzel yüzün ardındaki çirkinlik
  1. Tez No: 189989
  2. Yazar: SABİHA ELBEYLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
DORIAN GRAY' N PORTRES NDEGÜZEL YÜZÜN ARDINDAK Ç RK NL KSabiha ELBEYLÖZETBu tez Oscar Wilde'ın The Picture of Dorian Gray adlı romanında yer alan Dorian Graykarakterinin sanat, güzellik ve ahlak kavramları açısından ele alınan bir araştırmadır. Bu tezromanın yazıldığı kraliçe Victoria dönemi ve yine o dönemi kapsayan Victorian insanınınahlaki yapısını değerlendiren bir çalışmadır. Bu tezin odak noktası romanda yer alan DorianGray'in başta Lord Henry Wotton ve Basil Hallward olmak üzere insanlarla olanetkileşiminden ortaya çıkan ebedi gençlik isteği ve bunun doğrultusunda ahlaki yönünde netür değişiklikler olduğunu açıklamaktır. Bu çalışma aynı zamanda Sanat için Sanat akımınıngüzel bir örneği olarak görülebilir. Dorian Gray romanın başında saf ve temiz bir insan olaraktanıtılırken daha sonra dış etkenler dolayısıyla kötülüklere bürünmüş, gözü sanattan vegençlikten başka bir şey görmeyen bir karakter halini almıştır. Bunda en önemli etken DorianGray'in arkadaşı Lord Henry Wotton'dur. Dorian Gray Lord Henry'nin hedonisticdüşüncelerinden ve verdiği sarı kitaptan çok etkilenmiştir. Dorian etkisinden kurtulmak istesebile bunu başaramamış ve etrafındaki insanların hayatlarını etkilemiştir. Dorian Graykarakterinde özgür irade olmasına rağmen, içindeki bu gücü kullanamamış ve kendi hayatınason vermiştir. Bu romanda en göze çarpan özellik Dorian Gray karakteri üzerinde güzellikkavramının olumsuz etkisi ve ahlaktır. Dorian kendisini insanlar içinde en güzeli olarak görürve onun karışık karakteri hayatına yansımıştır.
Özet (Çeviri)
UGLINESS BENEATH THE BEAUTIFUL FACEIN THE PICTURE OF DORIAN GRAYSabiha ELBEYLABSTRACTThis thesis discusses the character of Dorian Gray in Oscar Wilde?s novel The Pictureof Dorian Gray in the context of the concepts of art, beauty, and morality. This thesis viewsVictorian Era in which the novel is written and moral standarts of victorian people that referto that era. The focus of the thesis is to state the desire of Dorian Gray to be eternally youngwith his relation mostly to Lord Henry Wotton, and Basil Hallward. As a result of theserelationship, Dorian changes morally. It can also be seen as a good example of the movementof Art for Art Sake. While Dorian Gray is introduced innocent and pure at the beginning ofthe novel, he then plays the role of a bad person because of outer factors, and became acharacter of not thinking anything except art and youth. The most important factor is DorianGray?s friend Lord Henry Wotton. Dorian Gray is much influenced by the hedonistic opinionsof Lord Henry and the yellow book he has given. Although Dorian tries to escape LordHenry?s influence, he can not achieve and influences the lives of others around him. In spiteof Dorian Gray has free will, he can not use this power and kills himself. The most noticeablefeature of this novel is the negative side of beauty on Dorian Gray, and morality. He seeshimself the most beautiful of all and his confused character reflects his life.