Öğrenen bir örgüt olarak üniversiteler: Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Meslek Yüksekokulu örneği
Universities as learning organizations: Dumlupinar University Kutahya Vocational School sample
- Tez No: 189992
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖĞRENEN B R ÖRGÜT OLARAK ÜN VERS TELER:DUMLUPINAR ÜN VERS TESKÜTAHYA MESLEK YÜKSEKOKULU ÖRNEĞBÜLENT ERGANÖZETBireysel ve kurumsal başarı, bireylerin ve kurumların değişime yön verme vedeğişen çevre koşullarını takip etme becerilerine bağlıdır. Son yıllardaki teknolojik veekonomik alanlarındaki hızlı ve yoğun gelişmeler, yüksek öğretim kurumlarının verimliliğinive etkinliğini çok yönlü olarak etkilemektedir. Bu etki başta eğitim örgütleri olmak üzere tümsistemleri değişime ayak uydurmaya zorlamaktadır.Değişim için öğrenme şarttır. Öğrenme bir kültürdür. Yüksek öğretimkurumlarında ise öğrenme, en tepedeki akademik yöneticiden başlayarak en alt kademedekiidari personeli de içine alan sürekli değişen, gelişen ve öğrenen bir örgüt kültürüoluşturabilmedir. Yüksek öğretim kurumlarında öğrenme, kesintisiz ve sürekli olmalıdır.Üniversitelerin fiziki ve beşeri yapısında meydana gelen değişimler, üniversiteyönetiminin geleneksel yönetim anlayışlarını değiştirmeye zorlamaktadır. Üniversiteyöneticileri ve öğretim elemanları, üniversitelerin öğrenen örgütlere dönüşmesinde etkin rolsahibidir. Topluma karşı büyük sorumlulukları bulunan üniversitelerin, bu sorumluluğu yerinegetirebilmek için öğrenen birer örgüt kültürüne sahip olmaları gerekir.
Özet (Çeviri)
UNIVERSITIES AS LEARNING ORGANIZATIONS:DUMLUPINAR UNIVERSITYKÜTAHYA VOCATIONAL SCHOOL SAMPLEBÜLENT ERGANABSTRACTIndividual and organizational success are dependent upon the skills individualsand organizations manage the changes and follow the changeable environment circumstances.The intensive and rapid developments in technology and economy in recent years haveeffected the productivity and effectiveness of higher education organizations in many ways.This effect initially forces educational organizations and than the whole system to keep in stepwith the changes.Learning is required for change. Learning is a culture. Learning in highereducation organizations is forming a continuously changing, developing and learningorganization culture including the academic administrator at the top and administrative staff atthe lower level. Learning in higher education organizations must be uninterrupted andcontinual.The changes occurred in the physical and humanity of the universities force theuniversity administration to change their traditional administration approaches. Universityadministration and instructors have got effective roles in converting universities to learningorganizations. Universities that have got great responsibilities towards society should have thelearning organization culture in order to fulfill this responsibility.