Karaparanın aklanması ve Türkiye boyutu
Money laundering and Turkey
- Tez No: 190012
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Economics, Law, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
KARAPARANIN AKLANMASI VE TÜRK YE BOYUTUSacit YILMAZÖZETTez konusu olan karapara ve karaparanın aklanmasından bahsederken konununhem iktisadi hem hukuki; hem ulusal, hem de uluslar arası boyutlarını dikkate almakgereklidir. Karapara ile ilgili bir çalışma yapılırken bu boyutların hepsine değinmekzorunluluktur. Aksi takdirde konunun bütünlüğü bozulacağı ve konunun kavranması imkansızolacağından yapılan çalışma eksik kalacaktır. Doktora çalışmasında benzer kaygıyıtaşıdığımız için bu boyutları işlemeyi gerekli gördük ve aşağıda belirtilen çindekiler kısmınıoluştururken, bu hedefe ulaşmaya çalıştık.Çalışmada ilk önce karapara kavramı, karaparanın içeriği, karapara ile kayıt dışıekonomi ilişkisi, karapara ile organize suç ilişkisi; karapara aklama aşamaları ve karaparaaklama yöntemlerini açıklayarak konuya giriş yapmayı düşündük. Karaparanın aklanması ilemücadele yolları belirlenirken, bu teorik bilgilerin büyük faydası olacaktır ancak aklamayöntemlerinin her geçen gün çeşitlendiği ve sayılarının arttığı dikkatten kaçmamalıdır.Kavramları açıklayan girişten sonra karaparanın ele geçirilmesi ve aklanması ileilgili uluslararası çabalar aktarılmaya çalışılmıştır. Karapara aklama konusunda içhukukumuzda ne kadar ayrıntılı bir düzenleme yapılsa da, dünya üzerinde benzer çabalardiğer devletler tarafından yapılmadığı takdirde, alınan önlemlerin hiçbir faydası olamaz.Çünkü karapara aklayıcılar, aklama konusunda kolaylık sağlayan veya önlem almayanülkelerde aklama faaliyetini gerçekleştirip temizlenmiş paralarını hiçbir şüpheye yerbırakmadan ülke ekonomisine sokabilmektedirler. Bu nedenle karapara ve aklama konusundauluslar arası örgütlerin ve devletlerin tavırları önemlidir. 11 Eylül saldırılarından sonra ABDönderliğinde uluslar arası alanda önemli adımlar atılmıştır ve karaparanın aklanmasına karşıortak mücadele kararı alınmıştır. Özellikle aklama konusunda önemli mesafeler alan ülkelerinmevzuatlarından alıntılar yapılarak konu genişletilmeye çalışılmıştır.Konunun uluslar arası boyutundan sonra tezin ana konusunu da içeren, karaparave karaparanın aklanmasında Türkiye'nin takındığı tavır ve çabalar aktarılacaktır. Buçalışmayı hukuksal boyut, ekonomik boyut ve toplumsal boyut ana başlıkları altında açmayıuygun bulduk.Tüm çalışma sonucu Türkiye özelinde karapara ve karapara aklama konusundaalınması gereken tedbirler, bu yoldaki eksiklikler, karaparanın ülkenin ekonomik-sosyal-politik hayata etkileri belirtilerek çalışmaya son verilecektir.
Özet (Çeviri)
Money Laundering and TurkeySacit YILMAZABSTRACTWith regard of the subject of this thesis, being dirt Money and MoneyLaundering, it is necessary to take into consideration, its several dimension such as nationaland transnational. While a study regarding dirty Money and Money Laundering is carried outall these aspects should be dealt with. Otherwise the subject would be not considered as awhole and some loopholes would be appear. This is why in our thesis, we studied all theseaspects of the matter and we spent our best efforts to reach this goal namely laid down in theindex of the thesis.n our study, we would like to make an introduction of the thesis especially byexplaining the concept of the Money lauhdering as well as all the methods and steps of it andits relationship with the underground economies and organized crimes. We hope that thesetheoric informations would be a real contrubution to the fight against Money Laundering butlaundry methods diversily and increase all the days.Following the introduction part explaining the nations, the international effortswith regard to the Money Laundering its capture and transfer. n spite of detailed nationalregulations, the success of all the precautions depends on the similar efforts of the other states.Because people dealing with Money Laundering, clean the Money in tne states which don?ttake appropriate measures against it and they introduced the clean Money to the nationaleconomies. This is why the stances of the all the international organisations and states is veryimportant. Following 11 th of September, considerable efforts on the international fora havebeen taken under the leadership of the USA and a desicion on common fight against MoneyLaundering has been adopted. Especially referring to the detailed regulations of the stateshaving considerable experience on fight against Money Laundering, the subject is tried to beenlarged.n addition to the international dimension of the subject, Turkey?s endeavors andefforts have been mentioned infra we believe that, it would be appropriate to classify thechapters of our study under the tittles of ?juridicial?, ?economic? and ?social? dimensions.For the finaling the study ?especially in the scale of Turkey? the precautions to betaken for fight against Money Laundering and failures in this regard, the impacts of the dirtyMoney on the economic and social politic life of Turkey have been mentioned.