Mali suçlar ile mücadele mevzuatının değerlendirilmesi ve diğer ülkeler uygulaması
The Analyse of the fiscal crimes code and the applications in the other countries
  1. Tez No: 92781
  2. Yazar: FAZIL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN DİKEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Kayıtdışı ekonomi ülkemizde gittikçe daha önemli bir hale gelmektedir. Bir çok mevzuatın bir araya gelmesinden oluşan Mali Suçlar Mevzuatı özellikle 4208 Sayılı Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun ile birlikte daha da önemli duruma gelmiştir. Uluslararası anlaşmaların bağlayıcı olması nedeni ile Türkiye kayıtdışı ekonomi ile mücadele etmek zorundadır. Bu nedenle ülkemiz Karaparanın Ak lanmasının Önlenmesine Dair Kanunu 1996 yılında yürürlüğe koymak du rumunda kalmıştır. Yine bu kanunun gereği olarak Mali Suçlan Araştırma Kurulu Başkanlığı kurulmuştur. Yapılan bu düzenlemeler 1996 yılından sonra yeni bir başlangıca yol açmıştır. Bu çalışmanın amacı kayıtdışı ekonomi, mali suçlar ve karaparanın ak lanmasına yönelik eylemlerin tanımlanması ve çözümlenmesidir. Ayrıca ça lışmamızda; Türkiye'deki düzenlemeler ile Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki düzenlemeler karşılaştınlmıştır. Türkiye'de karaparanın aklanması, kuramsal bakımdan tartışmak için ol dukça yeni bir konudur. Bu nedenle bu konuda bir araştırma yapmak oldukça sı nırlıdır. Çalışmamızda; karapara aklama sürecinin önemi bilimsel bağlamda tar tışmaya açılmıştır. Ülkemizde karapara aklama suçlarının tanımlanması ve ka raparanın aklanmasına dair kanunun yürürlüğe konulması, diğer ülkelerde bu ko nunun uygulamaları ile karşılaştırıldığında oldukça geç olmuştur. Diğer yandan diğer konularda da karapara aklamasına yönelik suçlar ile ilgili olarak yeni dü zenlemelerin yapılması gerekmektedir. Ayrıca mali suçlar konusunda uluslararası anlaşmalar ile daha neler ya pılabileceği, karaparanın aklanmasına yönelik eylemlerin nasıl tanımlanabileceği ve Mali Suçlan Araştırma Kurulu'nun nasıl örgütlenebileceği konulan da tar tışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our country underground economy is getting more important day by day. The Fiscal Criminal Code which contains lots of regulations is getting more serious especially with The Money Laundering Rule (which code number is 4208). Because of the international agreements Turkey must struggle with the underground economy. For that reason Turkey has to put The Money Laundering Law into force in 1996. According to this law The Fiscal Crimes Investigation Committee has been found. After 1996, this situation cause a new beginning. In this work, the aim is to describe and analyse the concepts of un derground economy, fiscal crimes and money laundering activities. After this point the regulations in Turkey is compared with European Committee and United States of America's regulations. In Turkey money laundering is a very new subject to discuss in the oretical side. For this reason to make a research in this area is limited. In our work, the importance of money laundering procedure put into dis cuss in scientific base. To describe the crime of money laundering and to put into force the money laundering code in our country is very late than the applications of this law for other countries. On the other hand, new regulations for the other laws which is related to money laundering crimes are also needed. It is also discussed how can be done more with international agreements in fiscal crimes, how can be defined the activities about money laundering and how can be organized the Financial Crime Investigation Committee.