Avrupa Birliği'nin mali yardımları ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
Financial aids of European Union and its effect on economic development
  1. Tez No: 190011
  2. Yazar: ÜMİT GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜVİT OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
vÖZETÇalıúmamızda, Avrupa Birli÷i entegrasyonu sürecinde yapılan mali yardımlarınülkelerin ekonomik büyüme üzerine etkileri de÷erlendirilmiútir. Temel alınanekonometrik analizler sonucunda söz konusu mali yardımların makroekonomikgöstergelere çarpıcı bir biçimde yansımadı÷ı, hatta ekonomik büyüme ile negatif biriliúkisi oldu÷u tespit edilmiútir. Bunun nedeni; AB'nin büyümeyi tetikleyen birtakımsomut ekonomik alanlar ve yatırımlar yerine tarım, e÷itim, kültür, bilim, araútırma veteknoloji gibi, büyüme üzerine çok uzun vadede etkin olabilecek alanlara yardımı esasalmasıdır. Ayrıca söz konusu ülkelerdeki büyümenin, ilgili yıllardaki ekonomikbüyümeyi etkileyen, di÷er içsel ve dıúsal parametrelerden etkilenmesi sebebiyle maliyardımların etkisi negatif çıkmıútır.Avrupa Birli÷i'nin siyasal, ekonomik ve sosyal anlamda istikrarı sa÷layan birdüzlem oluúturması, dıúsal bir de÷iúim ve dönüúüm faktörü olarak içsel reformlarınyapılmasını kolaylaútırması ve bu sayede dıú yatırımları çekerek, ülkeyi bir cazibemerkezi haline getirmesinin ekonomik büyüme üzerinde olumlu bir etki yarataca÷ıúüphesizdir. Bu ba÷lamda Avrupa Birli÷i, üye ülkeler açısından mali yardımlarlabüyümeyi sa÷layıcı bir proje olarak de÷erlendirilmenin ötesinde, bir uygarlık projesi veekonomik istikrar ve güvenli÷in güçlü bir garantisi olarak algılandı÷ı sürece daha do÷ruve gerçekçi bir de÷erlendirmeye tabi tutulmuú olur. Böylelikle de, uzun vadede,ekonomik büyüme di÷er içsel ve dıúsal parametrelerle sa÷lanacaktır.
Özet (Çeviri)
viABSTRACTIn this study the effects of financial aid upon the economic growth rates of thecountries in the process of European Entegration are assessed. Based upon econometricanalyses it is argued that financial aid has no significant reflection upon macroeconomicindications. Infact it seems that there is a negative relation between financial aids andeconomic growth rates. One reason fort his disrepancy is that instead of concreateeconomic areas and investments which trigger growth the EU has chosen the areas likeagriculture, education, culture, science, reserch and development which show theireffets upon growth on the very long-run. Another reason for this disrepancy is thatinvestigated countries within the chosen time-scope of this study have been influencedby other indogenous and exogeounes paramaters which are not related to the aidprogramme.There is no doubt that the EU entegration process in general has an favourableimpact upon economic growth as it functions as a leverage to social, econonomic andpolitical stability, as an external factor motivating internal change and transformationthrough reforms, and thus it helps these countries become an attractive place for foreigndirect investment. In this junction the EU needs to be assessed as an civilization projectsand a guarantor of economic stability and security rather than a project for countries toachieve economic growth through financial aids. In this way economic growth will beattanied through other exegeounous an dindegeounous paramaters.