Kara paranın aklanması uygulaması ve sonuçları
Money laundering and its effects
  1. Tez No: 97361
  2. Yazar: SEDAT YETİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN AKTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
ÖZET Kara para yasa dışı yollardan elde edilen her türlü para ve aktif değerdir. Bu paranın türlü yollarla yasallaştırılması ise aklama olarak tanımlanmaktadır. Kara para ve aklama faaliyetleri yasa dışı Doğrudan Üretken Olmayan, Directly Unproductive (DUP) faaliyetler kapsamında yeral maktadır. Kar amaçlı söz konusu DUP faaliyetleri, sosyal fayda fonksiyonuna giren malların üretiminde kullanılan temel üretim faktörlerini kullanarak refahı azaltmakta, üretime doğrudan herhangi bir katkıda bulunmamakta ve bu faaliyetlerde dönen cironun da üzerinde maliyetlere yolaçmaktadır. Çalışmada dünya genelinde yıllık olarak yaratılan kara para miktarı 4.420 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Bu tutarm en azından 2.475 milyar dolarlık kısmı aklanmaktadır. Türkiye'de ise yıllık olarak elde edilen kara para 35-40 milyar dolar olup, bunun 351 milyon dolar ila 31,6 milyar dolarlık kısmının aklandığı çalışmada tahmin edilmiştir. Kara paranın aklanması ülkeleri coğrafi alan olmaktan çıkardığından ve global bir karakter kazandığından, Hükümetlerin bunun etkilerini ve sonuçlarını dikkate almaları gerekmektedir. Ancak yasa dışı faaliyetleri tespit etmek ve boyutlarını ölçmek zor olduğundan, kara para ve aklama ekonomik ve fmansal göstergeleri çarpıtmakta ve ekonomik politikaları hedeflerinden saptırmaktadır. Kara paranın aklanması ekonomik, sosyal, ahlaki, politik ve güvenlik açılarından; kişileri, firmaları, toplumları ve hükümetleri hem ulusal hem de uluslararası bazda olumsuz etkilemektedir. Aklama çoğu ülkede ekonomik ve fınansal sistemi tehdit etmekte ve demokratikleşme çabalarını baltalamaktadır. Uluslarararası işbirliği temelinde ülkelerin aklamanın önlenmesi yönündeki çabaları fınansal piyasaların istikrar ve güvenliğine katkıda bulunarak makro ekonomik etkinliğin ve büyümenin sağlanmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Money Laundering refers to the conversion or transfer of property, knowing that such property is derived from serious crime, for the purpose of concealing or disguising the illicit origin of the property or assisting any person who is involved in committing such an offence or offences to evade the legal consequences of his action. Illicit activities and money laundering are classified as DUP activities. DUP activities are profitable without being directly productive and use up the resources entering the social utility function. These activities are both welfare reducing and causing economic cost higher than the amount of the activities themselves. The global illicit money created annually has been estimated as 4.420 billion dollars. In this study, it was also calculated that at least 2.475 billion dollars have -been laundered annually in the world. As to Turkey, each year 35 to 40 billion dollars of illicit money has been earned domestically, out of which 351 million dollars -to 31, -6 billion dollars laundered. Because money laundering take places on a large scale, policy makers must take the results of these activities into consideration. But because these illegal activities are hard to measure, they distort economic and financial indicators as well as complicate governments' efforts to manage economic policies. Money laundering has negative effects on individuals, firms, societies and governments in terms of economic, social, moral, political and strategic aspects both on a scale of nation and of international. Money laundering threatens economic and financial system in many countries and -undermines the stability of democratic nations. The international financial community should strongly support anti- laundering efforts, because successful efforts to counter money laundering can assist the stability and confidence of the financial markets, and thus contribute to macroeconomic efficiency andgrowth: