Yeni Atlantis, Günes Ülkesi, Utopia, Yalnızız, Balık İzlerinin Sesi ve Ankara adlı eserlerdeki hayali dünyaların karsılastırılması
Comparison of imaginary worlds in the written works which are named Yeni Atlantis, Günes Ülkesi, Utopia, Yalniziz, Balik İzlerinin Sesi and Ankara
- Tez No: 190017
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA BATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
YEN ATLANT S, GÜNEŞ ÜLKES , UTOPIA, YALNIZIZ, BALIK ZLER N NSES VE ANKARA ADLI ESERLERDEK HAYAL DÜNYALARINKARŞILAŞTIRILMASIEROL HEK MÖZETDaha iyi bir dünyada yaşama hayali yediden yetmişe tüm insanların hayalidir.Hem yaşadığımız çevrenin hem de tüm dünyanın daha mutlu ve huzurlu bir yer olması herkesimden insanın en büyük arzusudur.Utopia, Yeni Atlantis, Güneş Ülkesi, Yalnızız, Balık zlerinin Sesi ve Ankaraadlı eserlerde, günümüzde de yaşanan pek çok farklı soruna çözüm yollarını içeren yepyenidünyalar tasarlanmıştır. Bu çalışmada, adı geçen bu altı eserde anlatılan hayali dünyalarkarşılaştırılmıştır.Çalışma dört bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, edebiyatta ütopya kavramıincelenmiş ve gerek Türk ve gerekse batı edebiyatındaki ütopyalar değerlendirilmiştir.kinci bölümde Utopia, Yeni Atlantis ve Güneş Ülkesi'nde anlatılan hayali dünyalar, üçüncübölümde ise, Yalnızız, Balık zlerinin Sesi ve Ankara adlı eserlerde anlatılan hayali dünyalarincelenmiştir. Son bölümde ise, bu altı eserde anlatılan hayali dünyaların karşılaştırılması vedeğerlendirilmesi yapılmıştır.Farklı dönemlerde yaşamış altı yazarın, gerek kendilerinin ve gerekse içindeyaşadıkları toplumun diğer bireylerinin karşılaştıkları problemlere bakış açılarının veçözüm önerilerinin değerlendirilmesi çalışmanın asıl amacıdır.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF IMAGINARY WORLDS IN THE WRITTEN WORKSWHICH ARE NAMED YEN ATLANT S, GÜNEŞ ÜLKES , UTOPIA,YALNIZIZ, BALIK ZLER N N SES AND ANKARAEROL HEK MABSTRACTTo live in a better World is everybody?s dream from young to old. Allpeople?s biggest wish is to have happier and more peaceful World and Place what welived.Brand-new Worlds, which include solution ways to the different problems,that we meet nowadays, are envisaged in the works of art which are called Utopia, YeniAtlantis, Güneş Ülkesi, Yalnızız, Balık zlerinin Sesi and Ankara. In this study, ımaginaryWorlds;which are told in these six works, are compared.This study is seperated into four part. In the first part; the concept of utopiain the literature is investigated and utopia both in Türkish Literature and in EuropeLiterature are evaluated. In the second part; imaginary Worlds in Utopia, Yeni Atlantisand Güneş Ülkesi; in the third part; imaginary Worlds in Yalnızız, Balık zlerinin Sesi andAnkara are examined. In the last part; the comparisons and evaluations of theseimaginary Worlds,which are told in these six works, are made (produced).The main target of this study is evaluation of these six writers?,who live in adifferent periods, solution suggestions and their point of view to the problems whetherthey met or other individuals in the society they met.