Kütahya merkez ilçesi (Bölücek, Dumlupınar ve Kirazpınar köyleri) folkloru
Kütahya city centre (Bölücek, Dumlupinar, Kirazpinar villages) folklore
- Tez No: 190018
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Halkbilimi (Folklor), bir ülke veya bölge halkına ait maddi ve manevi alandakikültürel ürünleri konu edinir. Bunları kendine özgü metotlarla sınıflandırır, çözümler veyorumlar. Bu aşamaların sonunda bir bireşime varmayı amaçlar.Kütahya Merkez lçesi, Bölücek, Dumlupınar ve Kirazpınar Köyleri Folkloru adlı buçalışmamızın konusu, bu köylere ait geleneğe bağlı maddi kültür ve bu kültürünmahsulleridir.Özellikle bu üç köyün birlikte ele alınmasının sebebi; üç köyün, birbirinin ve ilmerkezinin komşusu olması; birbirleriyle kız alıp-verme münasebetlerinin bulunmasıylaakrabalık bağlarının gelişmiş olması; sosyal ve ekonomik şartları itibariyle sürekli değişen vegelişen bir yapıya sahip olmalarıdır. Ayrıca Kütahya il merkezine olan yakınlıkları itibariyleKütahya Merkezi folkloru ile de sıkı bir bağ içinde bulunmalarıdır.Bu çalışmamızın giriş bölümünde, Kütahya iline genel bir bakıştan sonra, araştırmayöresinin tarihi, ekonomik ve sosyal yapısını da genel bir şekilde ele aldık.Çalışmamızın ilk bölümünde, her üç köyün anonim halk edebiyatı ürünlerini derledik.Derlediğimiz bu malzemeyi, belirli bir düzenleme içinde, temel bilgi ve tanımlamalaradayandırarak sıraladık. Derlediğimiz türkü, ninni, atasözü gibi halk edebiyatı ürünlerine bubölümde yer verdik.Çalışmamızın ikinci bölümünde hayatın geçiş dönemlerine ait, derlediğimiz gelenekve görenekleri sıraladık.Devam eden bölümlerde ise sırası ile; inanmalar, halk hekimliği ve oyunlar verilmiştir.Son bölümde derlediğimiz diğer gelenek ve görenekler ile uygulamaları yeralmaktadır.Çalışmamızın temel özelliği `derleme çalışması' olmasıdır. Bu sebeple derlenenanonim ürünlerin yanında, anonim türlerle ilgili tanımlamalar ve önceden yapılmışsınıflandırmalar ikinci planda tutulmuştur.Çalışmamızın sonuna mahalli kelimeler, kaynakça ve kaynak kişiler listesi konulmuşolup, değişim sürecinde bulunan bu sahayla ilgili genel bir değerlendirmeye de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folklore, discusses cultural products in material and immaterial areas of acountry or people of regson. It classifies, analises and construes with spesific methods.The topic of our Project called folklore of Bölücek, Dumlupınar and Kirazpınarvillages of Kütahya?s material culture which is related to custom of these villages andproductions of this culture.The reason for being discussed, especially, these three villages together is theirneigbourhood to each other and to the centre; development of connection of relationshipbecause of giving and taking bride to each other, (and) to have, continuously, unstableand progressive structure because of social and economical conditions. Furthermore,they have a strict connection with the folklore of the centre of Kütahya because of theoffinity of the centre.We discuss the history of searching region, economical and social structure of it.After a common glance to Kütahya city, in the entrance part of our project.In first part of our project, we compile folk literature products of all threevillages. We enumerate this material which is compiled, in a certain arrangement, bypredicating o main information and to main description. We slot the production offolklore such as ballad, lullaby, proverb which are compiled in this part.In our two part of our project, we enumerate customs and traditions which arecompiled that they belong to period of transition.In the following parts, beliefs, alternative medical science in clude traditionalcure and plays are given in order.And at the last part, there are traditions and costoms that we gathered together.Main qualfication of our project is being `compile project? because of this,descriptions related to anonymous form and classifications made formerly are kept in asecond plan beside anonymous products which are compiled.In the last part, there is a ability words, bibliography and list of source persons acommon appreciation that it is related to this branch which is in alteration period.