Elif Şafak'ın romanlarında şahıs kadrosu
The characters in Elif Şafak's novels
- Tez No: 190022
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
EL F ŞAFAK'IN ROMANLARINDA ŞAHIS KADROSUAHMET TURALÖZETRoman türü, Tanzimat'la birlikte edebiyatımıza girmiş ve o dönemdengünümüze kadar en fazla gelişme gösteren bir tür olmuştur. Kurguya dayalı bir tür olanromanda olay, şahıslar, zaman, mekân, dil ve anlatım unsurları bulunur. Bu unsurlarınher biri çok önemlidir. Tek tek ele alınıp incelenebilecek öneme sahiptir, ancak olayınortaya konmasında üzerinde durulması gereken en önemli unsur şahıs kadrosudur.Biz de bu çalışmamızda romanımızın geldiği noktada önemli bir romancı olarakgördüğümüz Elif Şafak'ın romanlarını şahıs kadrosu yönüyle incelemeye çalıştık.Konunun daha iyi anlaşılması için öncelikle yazarımız Elif Hanımın hayatı hakkındabilgi verdik. Yazarın eserlerinden yola çıkarak da sanat anlayışını ortaya koymaya vebuna bağlı olarak da tezimize konu olan romanları ve diğer eserlerini de tanıtmayaçalıştık.Tezimizin konusu yukarıda da belirttiğimiz gibi Elif Şafak'ın romanlarında şahıskadrosudur. Biz de bu incelememiz sırasında genellikle Nurullah Çetin'in RomanÇözümleme Yöntemi adlı eserindeki şahıs kadrosunu inceleme ölçütlerinden vebilgilerinden ve başka aydınlarımızın eserlerinden yararlandık.Son bölümde ise romanın edebiyatımıza girişinden günümüze kadar izlediğigelişim sürecini ortaya koyduk. Ayrıca 150 yıllık bu geçmişi kendi bakış açılarına göredeğerlendiren aralarında Elif Şafak'ın da bulunduğu birkaç aydınımızın yazılarına yerverdik.En son olarak da 18 Şubat 2006 Cumartesi günü Kare Kitap'ın organizasyonuylaAnkara'daki söyleşiye katıldım. Tezimle ilgili sorularımı kendisine sordum. Bubağlamda son bölümde bu söyleşinin metnine de yer verdik.Çalışmamızın eksiksiz ve doyurucu olması için çok gayret ettiysek degözümüzden kaçan hatalar ya da yerler olabilir. Bu tür kusurlardan dolayı özür dilerim.
Özet (Çeviri)
THE CHARACTERS N EL F ŞAFAK?S NOVELSAHMET TURALABSTRACTThe type ?novel? has entered in our literature with Reforms and has been themost developed piece of writing from then on. In novel writing which is based onfiction there are plot, characters, time, place, language and naration factors. Each ofthese factors are of great importance. They are so important that they can be dealt withone by one. But the most important factor when putting forward the plot is thecharacters.In this essay Elif ŞAFAK?s novels, whom we see as an important novelist in ourliterature, studied from the view of characters. In order for the subject to be understoodmore clearly firstly We have given a biography of Ms. Şafak. We tried to point out herartistic idea by studying her works of art and her other works which introduce thesubject of our thesis.The subject of the thesis, as pointed above, is the characters in Elif ŞAFAK?snovels. During this study I usually made use of the criteria of Nurullah ÇET N?s RomanÇözümleme Yöntemi and some of our other intellectual writers as well.In the last part the development process of novel is pointed out from the time itfirst entered Turkish literature to today. Besides there are pieces of writings of some ofour intellectuals, including Elif ŞAFAK, who evaluated this 150 year long process fromtheir own point of view.And lastly on Saturday 18 February 2006 I participated in a conference whichKare Kitap organised in Ankara. I asked the writer my questions about my thesis. I alsoadded the text of this conversation in the last part.Although I tried hard for our study to be effective and sufficient there may besome mistakes I overlooked. I sincerely apologise for them.