Son dönem Türkiye'sinin şekillendiricileri medya ve organik köşe yazarları
The shapers of Turkey in the lasjt period medio and organic columnists
- Tez No: 190021
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
SON DÖNEM TÜRKİYE'SİNİN ŞEKİLLENDİRİCİLERİ?MEDYA VE ORGANİK KÖŞE YAZARLARI?Yazarın Adı: Özer BOYRANSosyoloji Bölümü, Yüksek Lisans Tezi, 2006Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. İbrahim KAYAÖZETBilginin altının çizildiği günümüz dünyasında uzmanlar, son derece merkezibir planlamayla, hedef kitlenin özel bir çaba harcamasına gerek kalmadan, medyaaracılığıyla amaçlarını insanların zihinlerine kazıyabilmektedirler.Bu oluşum süreci içerisinde medya, bilginin aktarımında aracı kurum rolünüüstlenirken; ekonomi ve siyaset kurumları da medyayı tetikleyici güç olarak varlıklarınısürdürmektedirler.Çalışmamda sıkça belirtildiği üzere günümüzde kurgulanmış bir gerçeklikhalka dayatılmaktadır. Bu dayatma özellikle entelektüel donanımdan ve bilinçlitüketimden uzak bireyleri hegemonyası altına almaktadır. Buradaki kurgulamanınpatentini, çıkar ilişkileri oluşturmaktadır. Bu çıkar ilişkileri de medya-siyaset -ekonomi kurumlarının girift ilişkileri sonrasında kendilerini göstererek, bu kurumlarınsürekliliğini sağlamaktadırlar. Söz konusu kurgulama sürecinde elde edilen verileritamamen çıkar amaçlı kullanan sosyal aktörler ya da kurumlar, daha rahat yaşamak içinekonomiyi, yaşama alanlarını daha fazla genişletmek için siyaseti, yandaşlarınıarttırmak için de medyayı araçsallaştırmaktadırlar.Bu noktada da Gramsci'nin ?organik aydın? kavramı, sosyal bilimleralanındaki merkezi konumunu elde etmiştir. Gramsci, söz konusu düzenin taşıyıcılarıolarak organik aydınları göstermiştir.Sonuçta, çalışmama egemen olan tartışma konusu olarak medyanın organikköşe yazarları ile kitleler üzerinde kurduğu hakimiyet büyük bir öneme sahipbulunmaktadır. Yani medya elindeki güce, bünyesinde barındırdığı etkili isimler ile yönverebilmektedir.
Özet (Çeviri)
THE SHAPERS OF TURKEY IN THE LASJT PERIOD?MEDIA AND ORGANIC COLUMNISTS?Written By: Özer BOYRANDepartment Of Sociology, Master Thesis, 2006Thesis Advisor: Assistant Professor İbrahim KAYAABSTRACTIn today?s world in which the information is over-emphasized, experts injecttheir point of view and their purpose via media, with the high level of central planningand without any actions by the target market.In this process of formation media has the role of mediation, the constitutionsof economics and politics live as the leading power.As it will be pointed out in my study, a designed reality is empozation thepublic. This empozation hegemonize especially the individuals who do not haveintellectual capacity and consumption practice. This patent of design consists of benefitrelations. This beneficial relations appear after dependent relations of media, economicand politic relations and provide continuity of this institutions. Social actors orinstitutions that use the data taken in the process of design for their benefit, make use ofeconomics for living more comfortable, politics for enlarging their living area andmedia for increasing their supporters.At that point the concept of ?organic intelectuals? developed by Gramscigets its central position in social sciences. Gramsci points out that intellectuals areorganic enlightened people as the carriers of the system.Consequently, media?s dominance on public by organic columnists as thediscussing point that governs my study, has a big importance. Media by its powergoverns the crowd of people and makes this by influential people that live in it.