Çağımızda değişen sağlık bilincinin sportif rekreasyona katılım düzeyine etkisinin araştırılması Kütahya örneği
The research on the effects of changing health conscious to the sportive recreation participation level in our period Kutahya sample
  1. Tez No: 190024
  2. Yazar: AYFER KÖYCÜ ÖPÖZLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÇAĞIMIZDA DEĞ ŞEN SAĞLIK B L NC N N SPORT F REKREASYONAKATILIM DÜZEY NE ETK S N N ARAŞTIRILMASI(KÜTAHYA ÖRNEĞ )Ayfer Köycü ÖpözlüÖZETTeknolojinin getirdiği kolaylıklar ve konforlu yaşam insanoğluna bir takımavantaj ve rahatlık sağlarken, diğer yandan insan bedeninde bir takım dezavantajları daberaberinde getirmiştir. Bunların en başında insanlar `hareketsizlik' gibi, natural yapısıile ters düşen bir durum ile karşı karşıya kalmıştır. Hareketsizliğin ve monoton yaşamınneden olabileceği problemlerin başlıcaları, solunum fonksiyon kayıpları, koroner damarhastalıklarına yakalanma riskine sahip olma, kan tablosunda değişiklikler, kas ve kemikyapısında zayıflıklar, omurga ve postürel yapı bozuklukları, şişmanlık, ruhsal yapıdabozulmalardır.Sporun birinci faydası günlük yaşantı için gereken kondisyonu arttırmasıdır.Sporun ikinci faydası sağlıkla ilgilidir. Bazı fiziksel sakatlıkların ve hastalıklarınoluşmasını engellemek yada geciktirmek yada bu sakatlıkların yada hastalıklarıntedavisinde birinci derecede etkin rol oynamaktadır.Bu Çalışmanın amacı; Kütahya'da yaşayan insanların değişen sağlıkbilinçlerinin sportif rekreasyona katılım düzeyine etkisinin araştırılmasıdır.Bu amaçla, birinci bölümde sağlık, ikinci bölümde spor hakkında genel bilgilerile sporun bazı sağlık problemleri üzerine etkileri ve uygulamada dikkat edilmesigereken hususlar verildikten sonra üçüncü bölümde, rekreasyon ve etkinlik alanı olarakspor konularında bilgiler verilmiştir.Araştırmanın çalışma evrenini Kütahya il merkezi ve ilçelerinde yaşayaninsanlar, örneklemini ise 293 bayan,767 erkek olmak üzere toplam 1060 kişioluşturmuştur.Kütahya halkının demografik bilgilerini ve değişen sağlık bilinçlerinin rekreatifetkinlik alanlarından olan beden eğitimi ve spor faaliyetlerine katılım düzeylerindekietkisinin araştırılması ve değerlendirilmesini belirlemeye yönelik Likert tipi 43 sorudanoluşan bir anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin yüzde ve frekansdağılımları çıkarılmış, bazı sorular için çapraz tablolama (cross-tabulation) yöntemi veKi-kare yöntemi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmışdeğerlerin bulunmasında SPSS 11.5 istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH ON THE EFFECTS OF CHANGING HEALTH CONSCIOUS TOTHE SPORTIVE RECREATION PARTICIPATION LEVEL IN OUR PERIOD(KÜTAHYA SAMPLE)Ayfer Köycü ÖpözlüABSTRACTWhile the easiness and comfortable life, which are brought by the technology,bring some advantages and comfort to the human beings, on the other hand they bringsome disadvantages on the human body. At most, human beings face with the`motionlessness? (inactiveness), which is against the human beings natural character.The most important problems ,which are caused by the inactiveness and monotonouslife, are respiration function looses, having risk to be caught vein illnesses, changes inthe blood rates (tables), the weakness in the muscle and the bone (osseous) frames,defeat of spinal column, obesity, problems in the psychological structure.First of all sport increases the physical fitness that we need for the daily life.Second one, is about the health. It has got an active role in the cures of these illness, itobstructs or makes late these some physical disability or illnesses.The aim of this study is; to research and evaluate the effects of health consciouson the physical education and sport activities, which are re- creative fields of humanbeings.With this aim, the first part gives information about the health, and the secondpart gives general information about the sport and its effects on healthy problems thenin the third part the information is given about the sport as a field of re-creation and aspecific sphere of action.The universe o this study is formed by the people from Kütahya and from otherdistinct in Kütahya. 293 women and 767 men totally 1060 people are the examples ofthis study.The poll ,which was consist of 43 test questions , is applied to express theevaluation and the research the men?s participation levels to the sport activities and thephysical education- they are a part of re-creative activity of the health conscious-according to the demographic information of the Kütahya people. Percentage andfrequency disintegration are exposed for the data, which are got from the polls, and forthe some questions, the cross- tabulation method and que-square test method areapplied. SPSS 11.5 statistics program is used in the evaluation of the data and in theexposition of the counted values.