Harcanabilir gelirin artmasının sportif rekreasyona katılıma olan etkisinin araştırılması İstanbul örneği
The research of the effect of spen able income's increase on participation of the sportive recreation İstanbul sample
  1. Tez No: 190025
  2. Yazar: KENAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
HARCANAB L R GEL R N ARTMASININ SPORT F REKREASYONAKATILIMA OLAN ETK S N N ARAŞTIRILMASI( STANBUL ÖRNEĞ )Kenan KılıçÖZETGünümüz toplumlarında çalışma saatlerindeki artış nedeniyle insanlar, yeterikadar boş zaman bulamamaktadır. Ancak insanlar sağlıklı, heyecanlı, huzur verici vemonotonluktan sıyrılmış bir hayat tarzını benimsemek için çalışma saatlerinin dışındakalan boş zamanlarını Rekreatif etkinliklerle çeşitlendirilmelidirler.Bu çerçeve içinde, boş zaman etkinlikleri içinde en çok tercih edilen model isespor olgusu olarak karşımıza çıkmaktadır.Sporun ilk medeniyetlerden bu yana bireyleri ve toplumları birleştirici; sağlık,mutluluk, zindelik ve huzur verici; insanlara güven duygusu kazandıran özellikleriitibarı ile boş zaman etkinliği olarak kullanılması kaçınılmazdır.Ancak burada dikkat edilmesi gereken başka bir husus vardır. nsanların çalışmasaatleri dışında kalan boş zaman süreleri arttıkça bu süreleri olumlu kullanmazorunluluğu da doğmaktadır. Eğer çalışma dışı zamanlar yeterince verimli geçirilemezseçeşitli rekreasyonel etkinliklerle zenginleştirilemezse boş zamanın çok olmasının daönemi kaybolmaktadır.Bu çalışmamızda içerisinde bunca özellikleri barındıran sporun, sosyo-ekonomikhayat üzerindeki etkilerinin, insanların spora olan eğilimlerinin ya da neden uzakdurduklarının nedenlerinin araştırılması amaçlanmıştır.Ulaşılmak istenen hedefte ise, halkımızın spora yönlendirilmesi ve sporteşkilatımızın yeniden yapılandırılmasına ilişkin öneriler ortaya konmaktadır.Anket çalışmamız stanbul' un çeşitli bölgelerinde yaşayan ve farklı meslekgruplarına sahip insanlar üzerinde yapılmıştırAraştırmanın birinci bölümünde rekreasyon ve boş zaman kavramları, ikincibölümünde sporun tanımı, tarihi gelişimi ve sportif istatistikler ve üçüncü bölümdeanketle ilgili bilgiler yer alır.Araştırmanın çalışma evrenini stanbul il merkezi ve ilçelerinde yaşayaninsanlar, örneklemini ise 463 bayan,604 erkek olmak üzere toplam 1067 kişioluşturmuştur.stanbul halkının Rekreasyonel etkinlik alanlarından Beden Eğitimi ve Sporfaaliyetlerine katılımı destekleyen sosyo-ekonomik faktörlerden harcanabilir gelirinartmasının etkisinin araştırılması ve değerlendirilmesini belirlemeye yönelik Likert tipi26 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin yüzde vefrekans dağılımları çıkarılmış, bazı sorular için Ki-kare çözümlenmesinin istatistikianlamda kabulü için p > 0.05 anlamlılık düzeyi belirlenmiş, verilerindeğerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 11.5 istatistikprogramı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH OF THE EFFECTS OF SPEND ABLE INCOME?SINCREASE ON PARTICIPATION OF THE SPORTIVE RECREATION( STANBUL SAMPLE)Kenan KılıçABSTRACTToday?s societies, people cannot find enough spare time because of theincrement of the working hours. But people may or should color their spare times bysecretive activities in order to have healthy, exciting, peaceful and no monotonous life.In this circumstances, sports is the most preferable model to fill in the spare times.From the beginning of the ancient time, sports is the combining material of thesocieties and races as giving peace, health and confidence of oneself.In this project, It was aimed to search of why people are away from sports orclose to sports in spite of all positive effects of it. The target is to set recommendationsfor reconstruction of the sports organization and orientation of the people for sportsactivities.Our survey project has been done for the people who live in different regionsand have different jobs. In the first part of our research; recreation and spare timeconcepts, in the second part; description of sports, history of sports, statistics, in thethird part; survey and its results have been presented.Model group of this research is stanbul city centre and urban people of it wholive in towns. Sample group contains 462 females and 608 males, total 1067 people.Likert type, 26 question survey has been applied to stanbul people to define theeffects of how increments in socio-economical factors and increments in incomeseffects the contribution and attendance of sport activities. At the end of the survey,percentage and frequency distribution have been shown. In some questions, forstatistical acceptance of Ki-Square analyze, p>0.05 significance has been defined. Toevaluate the results, SPSS 11.5 statistical computer program has been used.