Ömür Devri Maliyet Analizi Modeli'nin işletmelerde karar almada kullanılabilirliğine yönelik amprik çalışma
Empirical study of use of life cycle cost analysis modelling for enterprise decision making
- Tez No: 190034
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖMÜR DEVR MAL YET ANAL Z MODEL N NŞLETMELERDE KARAR ALMADA KULLANAB L RL Ğ NEYÖNEL K AMPR K ÇALIŞMAAYSUN AYTOKÖZETÖmür devri maliyeti; bir sistem, ürün, proje ya da tesisle ilgili, araştırma vegeliştirme, yatırım, işletme ve bakım onarımın idamesi ile sistemin hizmet dışınaçıkarılması dâhil olmak üzere bütün maliyetleri kapsayan bir kavramdır. Ömür devrimaliyet analizi ise; bir sistem, donanım ya da tesisin konsept safhasından, araştırmageliştirme, işletme, idame ve kullanımdan çıkarılması da dahil olmak üzere tüm süreçteortaya çıkabilecek maliyetleri hesaplamaya yönelik geliştirilmiş bir metot ve işlemlerzinciridirYapılan ömür devri maliyet analizi çalışması sonucunda, maliyetleri oluşturanesas faktörler olan işletim ve destek maliyetlerinin sistem ya da ürünlerin kullanılmasısonucu ortaya çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç doğrultusunda, işletmelerde üretmeya da tedarik kararlarında sadece sahip olma maliyetlerinin değil, tüm ömür süresi boyuncaoluşacak ve katlanılacak ömür devri maliyetlerinin dikkate alınması ve gerekliliği ortayaçıkmıştır.Bu tez çalışmasında temel amaç Ömür Devri Maliyet Analizi sistemininişletmelerde bir karar verme aracı olarak kullanılabileceğinin ortaya konmasıdır. Bu amaçdoğrultusunda, çalışmanın birinci bölümünde; ömür devri aşamaları, ömür devri maliyetkavramı ve ömür devri maliyet analizinin tanımı, amaçları, tarihsel gelişim süreci, fayda vekısıtları ve ömür devri maliyet analiziyle bağlantılı yöntemler olarak, maliyet tahmini veöğrenme eğrisi kavramları incelenmiştir. kinci bölümde ömür devri maliyeti oluşturanbileşenlerinin; araştırma-geliştirme, yatırım, işletim/destek ve envanterden çıkarmamaliyetlerinin analizi ve ömür devri maliyet analizlerinin karar almada kullanımı konularıincelenmiştir. Üçüncü bölümde; sistem ya da ürünlerin toplam ömür devri maliyetineulaşabilmek için, ömür devri maliyet analizi formülasyonu sunulmaktadır. Dördüncü veson bölümde ise; ömür devri maliyet analizinin işletmelerde uygulanabilirliğini ortayakoymak amacıyla, Plastik Mutfak Eşyaları sektöründe faaliyet göstermekte olan bir imalatişletmesinde analiz uygulamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
EMPIRICAL STUDY OF USE OF LIFE CYCLE COST ANALYSISMODELLING FOR ENTERPRISE DECISION MAKINGAYSUN AYTOKABSTRACTLife cycle cost is a concept, which covers all types of costs like research anddevelopment cost, initial investment cost, operation and maintenance cost, and phase outcost of a system, an equipment or a facility. Then, life cycle cost analysis is a methodologyand chain of procedures to calculate all possible costs of a system, a product and a facilitystarting from concept development to research and development, operation, maintenanceand phase out.Performed life cycle cost analysis study showed that, operation and supportcosts, which are the main cost drivers, are generated by the use of the system or product. Inconsequence of this, it was the conclusion that, during procurement or production decisionsnot only the initial costs but also all the costs, which will be generated during the life cycle,should be taken into consideration.The objective of this thesis study is to show that the Life Cycle Cost Analysiscan be used as a decision tool in companies. Towards to this objective, in the first chapterof the study, life cycle phases, life cycle cost concept and, the definition of life cycle costanalysis, objectives, history, benefits, limitations and related concepts of cost estimationand learning curve are examined. In the second chapter, the cost analysis on research anddevelopment, investment, operations and support, and phase out components of the lifecycle cost and the use of life cycle cost in decision making is discussed. In the thirdchapter, formulation of life cycle cost analysis to reach the life cycle cost of the system orproduct. The fourth and last chapter holds the application for a company which operates inthe field of plastic kitchenware in order to show the applicability of life cycle cost analysisthe companies.