A comparative study of childhood in Golding's Lord of the Flies and Salinger's The Catcher In The Rye
Golding'in Lord of the Flies adlı eseri ile Salinger'ın the Catcher in the Rye adlı eserinde çocukluk olgusunun karşılaştırmalı çalışması
  1. Tez No: 190033
  2. Yazar: IŞIL BOZKURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARİF CEYHUN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
A COMPARATIVE STUDY OF CHILDHOODIN GOLDING'S LORD OF THE FLIES ANDSALINGER'S THE CATCHER IN THE RYE(Master's Thesis)Işıl BOZKURTÖZETBu çalışma William Golding'in Lord of the Flies adlı eseri ile Jerome DavidSalinger'ın The Catcher in the Rye adlı eserindeki çocukluk olgusunakarşılaştırmalı bir yaklaşım sunmaktadır. Edebiyatta Çocuk ve Çocukluk başlıklıbirinci bölüm, çocukluk miti ile çocuk motifini hem genel bir edebi öğe olarak hemde Anglo-Amerikan edebiyatındaki yansımalarıyla teorik ve eleştirel açılardantartışmaya açmaktadır. Golding ve Salinger'da Çocukluğun ki Yönlü Temsili adlıikinci bölüm ise çocukluk mitinin hem yıkımı hem de devamı üzerine odaklanır.Bu bakımdan Lord of the Flies adlı eser, insanoğlunun kalbinin kötü yanlarınıaçığa çıkarması ve çocukluk mitini sona erdirmesi bakımından, The Catcher in theRye adlı eser de çocukluk mitini koruması ve devam ettirmesi bakımından elealınmıştır.Çocukluk miti genel anlamda Batı ve özel anlamda da ngiliz edebiyatındaönemli bir edebi gelenek olarak yer etmiştir. Yazarların çocukluk deneyimlerineolan ilgilerinin başlangıcı ve bu ilginin sağlamlaşması Romantik dönem ileViktorya döneminde gerçekleşmiştir. Bu konuya olan ilgi 20. yüzyılda da devametmiş ve kinci Dünya Savaşı sonrası dönemde Amerikalı yazar Salinger,çocukluğun naifliği ve saflığı barındırdığı görüşünü korumaktayken, ngiliz yazarGolding, çocukluk deneyimlerinin insan kalbinin karanlık yüzünü ve insanmasumiyetinin sona erişini açığa çıkaracağını savunarak çocukluk mitini yoketmeyi hedeflemiştir. Bu bakımdan her iki yazar çocuk ve çocukluk olgularınafarklı iki yaklaşımda bulunarak çocukluk mitine iki yönlü bir bakış açısıgetirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
A COMPARATIVE STUDY OF CHILDHOODIN GOLDING?S LORD OF THE FLIES ANDSALINGER?S THE CATCHER IN THE RYE(Master?s Thesis)Işıl BOZKURTABSTRACTThe present thesis represents a comparative approach to childhood in Lordof the Flies by William Golding and The Catcher in the Rye by Jerome DavidSalinger. Chapter 1, entitled The Child and Childhood in Literature, brings intodiscussion the general theoretical and critical considerations of the myth ofchildhood and child motif as a literary pattern in general and, in particular, theaspects of its literary reflection in Anglo-American literature. Chapter 2, entitledThe Dual Representation of Childhood in Golding and Salinger, focuses on boththe destruction and the continuation of the myth of childhood, discusses Lord of theFlies which reveals the darkness of man?s heart and the end of the myth ofchildhood, and The Catcher in the Rye which preserves the myth of the childhoodexperience.The myth of childhood has been established as an important literarytradition in Western literature in general and in English literature in particular.The beginning and the consolidation of the writers? interest in the experience ofchildhood are to be found in the Romantic and the Victorian period. The interestin this subject had an important continuation in the 20th century literature as well,where, after World War II, Salinger preserved the idea of the naivety and thepurity of childhood, whereas Golding attempted to destroy the myth of childhoodby showing that the experience of the childhood period would reveal the darknessof man?s heart, the end of human innocence. Thus, both writers develop in literaryterms a dual vision of the child and childhood experience.