Uluslararası Türk işletmelerinde markalaşma sorunları ve bir örnek olay çalışması
Branding problems in Turkish international companies and a case study
  1. Tez No: 190053
  2. Yazar: BEHİYE CORUKOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Son yıllarda yaşanan sosyal, ekonomik, teknolojik değişimler veküreselleşme sonucu birbirine benzeyen tüketici ihtiyaçları, uluslararasıişletmelerin artmasına ve gelişmesine yol açmıştır. Uluslararası işletmelerin hızlabüyümeleri karşısında uluslararası rekabetin yapısı değişmiştir. Bu süreçte,rekabet edebilme yeteneğini markalaşma ile yapan işletmelerin, sadık müşteriportföyü nedeniyle daha güçlü olduğu ve marka avantajını kullanarakrakiplerinden farklılaştığı gerçektir.Piyasada çok sayıda benzer ürünün bulunması ve uluslararası işletmelerinyerel pazarlardaki hakimiyeti, işletmelerin ürettikleri ürünleri diğer ürünlerdenfarklılaştıracak yollar aramaya sürüklemiştir. Bu bağlamda markalaşma sürecininönemi günden güne artmıştır.Yerel pazarlardaki tıkanıklık ve ekonomik sıkıntılaryerel ülke işletmelerini uluslararası pazarlara yöneltmiş, dışa açılma sürecinde demarkalı ürünlerle uluslararası pazarlara giriş, işletmelere ek fırsatlar vekaynaklar yaratmıştır.Uluslararası markalaşma sürecinin iyi bilinmesi ürünün ve işletmenin temelyeteneklerine göre şekillendirilerek, uygun stratejilerin geliştirilmesi uluslararasıpazarlarda faaliyette bulunan işletmelerin en önemli silahıdır. Bu bağlamda,araştırmamızda uluslararası pazarlarda markalaşmak isteyen işletmelere yolgösterme ve karşılaşabilecekleri olası sorunların belirlenmesi amacı güdülmüştür.Araştırmada uluslararası bir marka olan Silk&Cashmere markasının,oluşum süreci ve markalaşma sürecinde yaşadığı sorunlar incelenerek konu elealınmıştır. şletmenin, markalaşma sürecinde karşılaştığı ülke imajı, kültürelfarklılıklardan kaynaklı sorunlar araştırılmıştır.Sonuç olarak, uluslararası marka olma sürecindeki işletmelerinmarkalaşmasını, markaların ait olduğu ülkenin imajı ve kültürel farklılıklar gibifaktörlerin olumsuz etkilediği fakat, bu faktörlerin uluslararası markalaşmayıengellemediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social, Economic and Technologic changes seen in the last years and theglobalization resulting in the resemblance of the consumer needs, leaded to theascension in the number and the advancement of the multinational corporations,and this unlimited expansion caused changes in the structure of internationalcompetition. In this process, corporations which compete by using branding seemsmore powerful because of the loyal customer portfolio and be separated from theircompetitors by using the advantages of branding.Enterprises are looking for ways to separate their products form the othersbecause of the domination of the multinational corporations on the local marketsand having so many similar products in the market. In this context, branding isbecoming more powerful and important each day. The congestion in the localmarkets and economical depressions has channeled the local enterprises to theouter markets, and in this process having shares in the outer markets by brandedproducts provided these enterprises additional advantages and resources.International branding gains importance everyday because of theadvantages it provides to multinational corporations. The main advantage ofenterprises which are active in the international arenas is the determine ofbranding problems that are planned according to the basic properties of theenterprise and the product.Applied part of in this differtation, we evaluate the branding process andapplied branding problems of international brand. n our anlysis, we found out theS&C?s that we examine carefully its success based on the branding problems andsolving methods that is support our hypothesis.Finally, companies that our in international brand process could affectedfrom country?s image or culturel diffirentation. But on the other hand, this effectcannot prevent being international brand.