Kütahya'da ilköğretim ve liselerde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki sorunlarının araştırılması
Research for vocational problems of coaches working for primary and high schools in Kütahya
  1. Tez No: 190054
  2. Yazar: ERKAN YÜZÜAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARSLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kütahya'da ilköğretim ve Lisede görev yapan bedeneğitimi öğretmenlerinin bölüme girişteki uygulanan özel yetenek sınavı, bedeneğitimi ve spor bölümü lisans programı, beden eğitimi öğretmeninin okul içiçalışmaları ile ilgili, beden eğitimi öğretmenlik mesleği ile ilgili, öğrencilerin bedeneğitimi ve spor dersi hakkındaki görüşleriyle ilgili, diğer kurumlarda beden eğitimiöğretmeni görevlendirilmesi gerekliliğiyle ilgili görüş ve önerilerinin belirlenerekmesleki sorunlarının tespit edilmesidir. Çalışmanın evrenini 2005 yılında Kütahyailinde bulunan 135 beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmaktadır.Örneklemini ise Kütahya lköğretim ve liselerde görev yapan 110 beden eğitimiöğretmeni denek olarak çalışmaya katılmıştır.Çalışmada öğretmenlerin görüş ve beklentileri anket yöntemi ilebelirlenmiştir. ki bölümden oluşan anket formunun; ilk bölümünde 17 sorudanoluşan kişisel özelikler ve tercihleri, ikinci bölümde ise 4 soruda Özel Yeteneksınavıyla ilgili düşünceleri, 5 soruda beden eğitimi bölümlerinin lisans programıylailgili düşünceleri, 13 soruda beden eğitimi ve spor öğretmenliği mesleğiyle ilgilidüşünceleri, 12 soruda okuldaki uygulamalarla ilgili görüş ve beklentileri, 8soruda öğrencilerin beden eğitimi dersi hakkında görüş ve düşünceleri, 5 sorudabeden eğitimi öğretmeninin diğer kurumlarda gerekliliği ile ilgili görüşleri veönerileri olmak üzere toplam 64 sorudan oluşan bir anket uygulamaya alınmıştır.Anket yöntemi kullanılarak derlenen veriler istatistik işlem için MSExcel'de düzenlenmiştir. SPSS' de anket maddelerine geçerlilik ve güvenirliliktesti uygulanmıştır. statistik testler olarak SPSS'de çapraz tablolama ve Ki-Karetestleri uygulanmıştır.Test sonuçları, Kütahya'da ilköğretim ve liselerde görev yapan bedeneğitimi öğretmenlerinin girişte yapılan özel yetenek sınavlarında her adaya seçtiğispor dalına özgü test uygulanmasını, birden fazla test uygulanmamasını ve sporkültürü, motor testlerin yer alması gerektiği, lisansta öğretmenlerin yeterlidüzeyde uygulamalı ders görmediklerini, yeterli düzeyde mesleki formasyon veteorik ders gördüklerini, lisans programının KPSS ve LES sınavı için yetersizolduğunu, derslere 15 saatten fazla girmek, okul takımını antrenörlük lisansınasahip beden eğitimi öğretmeninin çalıştırması gerektiğini, okuldaki ders dışıçalışmaların öğretmenin isteği doğrultusunda düzenlemesini, 19 Mayıs törenleriiçin ders konmasını, törenlerde tam yetkili olmak istediklerini, öğretmenlikformasyonu için meslek öncesi eğitimin yeterli olmadığını ve meslek içi eğitimingerekli olduğunu, meslek içi kurslara düzenli olarak katılmanın zorunlu olmasınıgerektiğini, beden eğitimi dersinin haftada 2 saatten fazla olmasını, öğretmenlerinsporla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini, öğretmenlik mesleğinden doyumaldıklarını, okul spor takımları ve istediği spor dalında okul takım oluşturmada,ders ve uygulamalarda, okul idaresinden yeterli desteği aldıklarını, diğeröğretmenlerin beden eğitimi ve spor uygulamalarını desteklemediklerini, okulidaresinin ders uygulamalarından çok takım başarısına önem verdiğini, tören vebayram etkinliklerinin yükünü genelde beden eğitimi öğretmenlerinin çektiklerini,ailelerin okul takımı çalışmaları için erkek öğrencilere verdiği desteği kızöğrencilere vermediklerini, okul çevresinin spora karşı ilgi ve desteğigöstermediklerini, beden eğitimi dersi müfredat programının araç-gereç eksikliğive spor alanı eksikliğinden uygulanmadığını, ders veya okul takımı çalışmalarıdışında sorumluluk almak istemedikleri, Öğrencilerin beden eğitimini dersinidüzen alıştırmaları, tören hazırlıklarından, spor tesisi ve spor malzemesiyokluğundan dolayı sıkıcı bulduklarını, beden eğitimi öğretmeninin temel eğitimidışında anaokulları, huzur evleri, zihinsel ve bedensel engelli okullarda, çocukesirgeme kurumlarında görevlendirilmesini istediklerini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to discover the problems of coaches working forschools in Kütahya by determining their thoughts and any suggestions about thetest for their ability and flair before entering the licence programme, their worksat school, coaching as a job, training as a lesson at school, and assigning coaches atother institutions. 135 coaches working for schools in Kütahya in 2005 have beeninterviewed for this work. 110 coaches participated in this work as enquetees.At this work the thoughts and expectations of the coaches were detected byquestionairing management. The questionaire is formed in two parts: first partcontaining 17 questions about personal attributes and preferences, second partcontaining total 47 questions; 4 questions questioning their thoughts about theability test for licence programme, 5 questions about the licence programme, 13questions about the coaching as a job, 12 questions questioning their thoughts andexpectations about the applications at schools, 8 questions questioning the trainees'thoughts about the physical education as a lesson at school, 5 questions about thenecessity of physical education at other institutions. Briefly, it is applied aquestionaire containing total 64 questions in two parts.The complied data has been arranged in MS Excel for statistic in SPSS,validity and reliability tests have been applied on the questionnaires terms. Asstatistic tests in SPSS, crosstabulation and Chi-Square have been used.The result is: the coaches working at schools in Kütahya offers a test justtesting the ability for the sport branch choosen, not testing different abilities whichare not needed for that branch, and they complain that they are not presentedlessons providing enough practises and the level of the theoretical pedogogicalformation is below the level of KPSS demanded for employment and LES exam.They want not to enter lessons more than 15 hours and to coach the branch theirsertificate allows and also to decide themselves when the outside activities will bedone after lesson. They want a lesson for the celebrations of 19 th May and to beofficially authoritized at the celebrations. They complain about the level ofpedogogical education presented at university. Due to overcome the lack ofpedogogical knowledge, there should be occasional courses during the worktime atschool. And also they say 2 hours per week for physical education lessons are notenough. They say they enjoy themselves during the lessons. The encouragement ofthe school directors for founding school teams pleases themselves but they are notpleased that the expectation of the directors for success comes before the gainingsof the sports. According to them the teachers of other branches are against thephysical education and don?t encourage the students for sports. Besides theresponsibility of the school activities for national celebrations are on the schoolcoaches shoulders without any help from other teachers. Another problem atschools for training is that the families encourage their sons for the activities atschool but they don?t show the same encouragement for their daughters. And alsothey are not interested in the activities at school and don?t support the schoolteams. Another problem is the lack of the equipment and place for training.Because of this problem the students get bored and they show their boredomduring the lesson. The questionaire is also showing that the coaches want to beassigned at kinder gartens and this kind of services.