Delphi programlama dili ile yükseköğretim kurumlarında sınav programlarının hazırlanmasına yönelik bir model önerisi ve Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde uygulama örneği
Proposal of a model for arrangement of higher education institutions exam programs in Delphi programming language and an application example at the Dumlupınar University Faculty of Economic and Administrative
  1. Tez No: 190057
  2. Yazar: MUSTAFA KAYIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde bilgisayarların kullanılmadığı hiçbir alan neredeysekalmamıştır. Özellikle 1990'lı yılların sonlarına doğru bilgisayar kullanımı oldukçayaygınlaşmıştır. Her geçen gün de kullanım alanları artmaktadır. Bilgisayarlar,işletmelerde çok farklı amaçlarla kullanılmakla birlikte yönetim fonksiyonlarının yerinegetirilmesi için de kullanılmaktadır.Yüksek lisans çalışması olarak sunulan bu çalışmada, yükseköğretimkurumlarında şimdiye kadar elle yapılan ve oldukça zahmetli olan, aynı zamandahazırlanması uzun süre alan sınav programlarının bilgisayar yardımı ile hazırlanabilmesiamaçlanmıştır. Bunu gerçekleştirmek için de Delphi programlama dili kullanılarak birprogram geliştirilmiştir.Çalışmanın ilk bölümünde, bilgisayar teknolojisinin gelişimi, bilgisayarlarınproblem çözümünde kullanımı ve programlama dilleri ele alınmıştır. kinci bölümde,nesne yönelimli programlama ve görsel programlama dillerine ilişkin bilgilerverilmiştir. Üçüncü bölümde ise uygulamanın geliştirildiği Delphi programlama dilianlatılmıştır.Dördüncü bölüm uygulama bölümüdür. Öncelikle problem tanımlanmış vebilgisayar ile çözüm aşamaları belirlenerek model önerisi sunulmuştur. Bu modelçerçevesinde uygulama geliştirilmiş ve geliştirilen bu uygulama tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today computers are used widely in almost every area of life. Specifically,through the end of 1990s computer use became widespread. Areas of computer useincrease even day by day. Computers are used for different purposes in businessenterprises and also for the management functions to be fulfilled.In this thesis, exam programs which are prepared manually and takeenormous time and effort at the higher education institutions are intended to be preparedwith the help of computers. To achieve this, Delphi programming language is used todevelop a program.In the first section of this thesis, the development of computer technologies,the use of computers for problem solving and programming languages are discussed. Inthe second section, information about object oriented programming and visualprogramming languages are given. In the third section, Delphi programming languagethat is used for application developing is explained.The fourth section is the application part. First, the problem is defined,solution levels are determined and a model is suggested. In accordance with this model,application is developed and this application is explained.