Yatırım projelerinin değerlendirilmesinde bütünsel bir yaklaşım
  1. Tez No: 21102
  2. Yazar: YAKUP TUĞRUL KINIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL SARIASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Tüm ülkelerin ve ülkeler içinde yer alan tüm organizasyonların kıt kaynaklarını en verimli bir şekilde kullanmaya çalıştıkları bir ortamda kuşkusuz bu kaynakların büyük ölçüde harcanmasını gerektiren yatırım projelerinin değerlendirilmesi büyük önem kazanmaktadır. Her ne kadar halâ, özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde yatırım projelerinin değerlendirilmesi ve seçimine yeterli özen gösterilmiyorsa da bu konunun mikro düzeyde organizasyonlar için makro düzeyde ise ülkeler açısından önemi artık hemen herkes tarafından kabul edilmektedir. Böyle olunca da yatırım projelerinin belirli nesnel kriterlere göre değerlendirilmesi ve alternatifler arasından doğru seçimlerin yapılabilmesi için gerçekçi tekniklere ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan yatırım j projesi değerlendirme tekniklerinin her birinin/ biribirlerine göre çeşitli üstünlükleri ve zayıflıkları bulunduğu göz önünde tutulursa bu tekniklerden sadece birinin kullanılması ile verilecek kararın geçerliliği de tartışılır olacaktır. İşletmeler ve makro düzeyde ülkeler, karar verme sürecinde giderek artan bir hızda birden fazla amacı gözönünde tutmaya çalışmaktadırlar. Bu yüzden yatırımprojelerinin değerlendirilmesi ve seçilmesi sürecine de çok kriterli karar vermenin katılması gerekmektedir. Bu çalışmada yatırım projelerinin değerlendirilmesinde riskliliği ve çoklu amaçları gözönüne alabilecek bütünsel bir yaklaşımın geliştirilmesi amacıyla bir model kurulmuş, hedef programlama ile formüle edilen bu modele veri olacak hedef ve öncelikler Delphi ve analitik hiyerarşi yöntemi ile belirlenirken modelin çözümü tamsayılı programlama ile yapılmıştır. Sonuç olarak önerilen model yardımı ile yatırım alternatiflerinin birden fazla kriter için değerlendirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
1X1 SUMMARY All of the countries and the organizations are trying to make use of their limited resources in the most effective way. It is obvious that the evaluation of the capital investment alternatives neceessitating the expenditure of huge amount of money becomes more and more important since these long-term investments have a major impact on a firm's future stream of earnings and the risk of those earnings. Although most of the developing and underdeveloped countries are still underestimating the importance of this evaluation and selection process, the significance of this subject for both macro and micro considerations is clear. In this context, objective decision criteria and suitable techniques are necessary for the evaluation of the capital investment projects. As the related literature is scanned it will clearly be seen that the available techniques commonly used comprise trade-offs so the final decision made relying on only one of them may not lead to the selection of the most suitable investment project for the organization. The organizations and the countries are trying to employ multiple criteria in the decision making process so techniques should be suggested which will enable the evaluation of investment projects on a multiple criteriaIV basis. In this study, a model is built for the development of an integrated approach which takes into account both the risk of the project and the multiple goals the organization have. The relevant data about the goals and the priorities are determined by the Delphi Technique and the Analytic Hierarchy Process. The model is formulated by the weighted Goal Programming and solved by Integer Linear Programming. The results show that the suggested model can be used for the multiple criteria evaluation of the investment projects.