Örgüt yapısındaki değişimlerin örgüt kültürü üzerindeki etkilerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research about assigning the effects of the changes in the structure of the organization on it's culture
- Tez No: 190063
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Örgüt kavramı, sosyal ve bilimsel bir kavramdır. Bireylerin gereksinimlerinikarşılamak amacıyla kurulan örgütler günlük yaşamda önemli bir rol oynamaktadırlar.Özellikle son yıllarda karşımıza çıkan küreselleşme kavramı, bireylerin gereksinimlerinikarşılamak amacıyla kurulan örgütleri değişmeye zorlamaktadır. Örgütlerde değişimin temelamacı, gelişen ve değişen çevre koşullarına uyum sağlamak ve örgütün etkinlik veverimliliğini arttırmaktır.Etkinlik ve verimliliği arttırmak amacıyla başlatılan değişim faaliyetlerininörgütteki işgörenlerin katılımıyla ve planlı olarak gerçekleştirilmesi, işgörenleringerçekleştirilecek değişimler sonrasında ortaya çıkan yeni duruma daha kolay uyumsağlamasında etkili olacaktır.Kültür, günlük yaşamda bireylerin davranış biçimlerini nitelendirmek amacıylakullanılan bir kavramdır. Toplumların temel yapısını oluşturan unsurlardan biri olan kültürörgütsel anlamda; o örgütteki işlerin nasıl yapılacağını ortaya koymaktadır. Bu nedenle örgütkültürü ile örgüt yapısı arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Örgütlerde etkinlik veverimliliğin artmasını sağlamak amacıyla, gelişen çevre koşullarına uyum sağlamak içingerçekleştirilmesi gereken yapısal değişimlerde, örgütte varolan kültür ve öğeleri de dikkatealınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The concept of organization, is a social and scientific concept. Organizations,which are assembled to respond individuals? need, play an important role in a daily life.Especially, the concept of globalization, which we meet much nowadays , forces the changeof the organizations, which are assembled to respond individuals? need. The basic aim of thechange in the organizations, is to adaptate the organization to the changing environmentalcondition and to increase the organizatons? activity and productivity.Realizing these changing activities,which are got started to increase the activityand productivity, with the participation of the workers-with a plan-; will be effective for theworkers to adapt the new condition after these changes.Culture is a concept, which is used with the aim of characterize the individals?behaviours in the daily life. Culture, which is the one of the component of the societies basicstructure; in the organizational meaning; brings up how the actions are done in theorganization. Because of that; there is a closer relation between the organization culture andthe organization structure. With the aim of providing the increase the activity andproductivity of the organization, culture and its components,which are presented in theorganization, must be taken into consideration.