Bir üretim modeli olarak yalın üretim: İmalat sektöründe bir uygulama
Lean production as a production model: An application at manufacturing
  1. Tez No: 190064
  2. Yazar: ZEHRA GÜRE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAZIM DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yalın Üretim (Lean production) şletmelerin rekabet edebilir ve verimli üretimyapabilme arayışları sonucunda doğmuş bir üretim modelidir. Yalın üretimde temelamaç israfı önlemektir. srafı önlemek içinde; sıfır stok ve sıfır hata hedefleribenimsenir, mevcut süreç ve sistemlerde sürekli iyileştirme, geliştirme ve uyumlaştırmayapılır. Ayrıca çalışanların yönetime katılımı uygulamalarından da yararlanılır.Yalın üretim sürekli ve uzun çabayı gerektirir. Yararları yanında birçokgüçlükleri ve potansiyel problemleri bulunmaktadır. Uygulaması için gerekli idealkoşulların hepsinin birden oluşturulması oldukça güçtür. Ancak kısmi uygulamalar ilede yalın üretimin avantajları yakalanabilir. Yalın üretimin en önemli avantajı, sabitvarlıkların en iyi biçimde değerlendirileceği çabalara yönelmesidir.Bu çalışmada, yalın üretim uygulamalarının başarılı olabilmesi için gerekenlerve bir yalın üretim sisteminin nasıl oluşturulabileceği yer almaktadır. Çalışmauygulaması olarak da, imalat sektöründeki bir işletmenin üretim modeli ile yalın üretimmodeli karşılaştırılmış ve bu işletmenin yalın üretimi gerçekleştirirken karşılaştığısorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.Yalın üretimde başarı sağlayabilmek için satıcılar işletmenin bir parçası olarakgörülmeli, çalışanlar katılımcı olmalı, üretim süreci stok oluşumunu engelleyecekşekilde geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Lean production is a production model which comes about the pursuit ofcompanies to be able to meet competition and make effective production. At leanproduction the main purpose is to get control about the wastage. To prevent fromwastage, zero stock and zero false goals adopt in principle. Besides the participationof the personnel applications are also beneficialLean production needs continuous and long term studying. Beside thebenefits, have also difficulties and potential problems. It is very difficult to obtain allthe appropriate conditions. However the advantages of lean production can ensurewith the partial application.This study includes the requirements for the success of the lean productionand how the lean production system can be established. As an application, amanufacturing sector company?s production model is compared with leanproduction and found solutions for the problem which occur when the leanproduction applied at the company.The sellers must be seen as a part of the company to have success at the leanproduction, the workers must be participant and the production process must bedeveloped to prevent occurring stock and have no acceptance to the defects.